+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.
    Nerede
    kocaeli
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Öğretim görevlisine e mail le hakaret, Memur olarak çalışmaktayım.

2010 yılında üniversitede okurken bir hocama e mail ile ağır küfür etmiştim (tehdit yok sadece küfür etmiştim), okulumun uzadığı piskolojimin bozuk olduğu dönemlerdi bir hata yaptım.

Olay sonrasında üniversiteden 1 dönem uzaklaştırma aldım, bu ceza haricinde hocam savcılığa da suç duyurusunda bulunmuştu, dersten kalan herkesi (3 kişi) ifadeye çağırdılar, üçümüzde yapmadığımızı söyledik suçu kabul etmedik.

olaydan 2 sene sonra tebligat geldi, üçümüzde sanık olarak mahkemeye çağırılıyoruz, fakat suçun benim olduğu biliniyor zaten üniversiteden de cezamı aldım.

Suçsuz olan arkadaşların mahkemelerde benim yüzümden uğraşmasını istemiyorum, ilk mahkemede suçumu itiraf edip pişman olduğumu bildireceğim.

Üç konuda fikrinize danışmak istiyorum

1- Sanık olan 3 kişide şuan memur olarak çalışmakta, görev yerleri mahkeme iline uzak, ben suçu itiraf edip kabul ettikten sonra diğerlerinin mahkemeye çıkmasına gerek var mı? yoksa zaten suçlu bulunduğu için onların sanıklığı düşermi, zaten hiçbir suçları yok maili ben attım.

2- O zaman öğrenciydim fakat sonradan kadrolu memur olarak atandım, hakaret davasından dolayı memurluğuma bir engel gelirmi görevden atılırmıyım.

3- Daha önce hiçbir sabıkam yok, karakolun mahkemenin yüzünü bile görmemiştim, suçumuda itiraf edip pişman olduğumu bildirirsem ne ceza alırım, hapis olma ihtimali varmı yoksa sadece para cezasımı alırım, para cezası verilirse takribi ne kadar bir meblağ olur.

Bu olay yüzünden piskolojim bozuldu, öğrenciyken yaptığım bir hata yüzünden 3 yıldır huzursuzum. Çok ta pişmanım ama artık yapıcak bişe yok.

Konu hakkında bilgisi olan ufakta olsa yardımcı olursa çok teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Öğretim görevlisine e mail le hakaret, Memur olarak çalışmaktayım. konulu yargıtay kararı ara
    Öğretim görevlisine e mail le hakaret, Memur olarak çalışmaktayım. konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    kocaeli
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Öğretim görevlisine e mail le hakaret, Memur olarak çalışmaktayım.

Arkadaşlar yardımcı olacak biri var mı ?

Gerçekten morelim çok bozuk, fikir danışmak istiyorum

Nerede
    Eskişehir
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Öğretim görevlisine e mail le hakaret, Memur olarak çalışmaktayım.

Öğrencilik döneminizde yaptığınız bu girişimin arkadaşlarınıza herhangi bir zararı olmaz. Mesleğiniz ile ilgili de bir yaptırım bence söz konusu olamaz.

Nerede
    kocaeli
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Prif26 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öğrencilik döneminizde yaptığınız bu girişimin arkadaşlarınıza herhangi bir zararı olmaz. Mesleğiniz ile ilgili de bir yaptırım bence söz konusu olamaz.
    Hocam yanıtınız için teşekkür ederim, zaten suçumu kabul edicem mahkemede, ama bazı arkadaşlar 1 seneden fazla ceza alırsan, ertelense yada paraya çevrilse bile memurluktan kovulacağımı söylediler, tüm hayatım mahvoldu, öğrencilik zamanımda yaptığım cahilce bir hata yüzünden, o zaman memur bile değildim.

Hakaret suçu olduğundan en az 1 yıl en fazla 2 yıl deniyor ceza için, en azını bile alsam memurluktan kovuluyorum bu söylenen doğruysa

Nerede
    izmir
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

valla bende aynı durumdayım. ama ben memur olarak çalışırken hakkımda hakaret davası açıldı. internetten olduğu için bende kabul ettim suçumu. onun için ceza kesin alacağım gibi. ama bu ceza memurluğumu etkilermi merak ediyorum. öğrendiğim kadarı önceden suçun yoksa ile 2 yıla kadar olan cezalarda hükmün geri açıklanmasının bırakılması kararı verilebiliyor. bu durumda memurluğu etkilemiyor dediler ama kesin değil. benim hakaretin yanında haksız rekabettende cezam isteniyor anlayacağınız çıkmazlardayım. ayrıca birde şunu merak ediyorum ayrı maddelerden ceza alınca bunların toplamımı 2 yılı geçmeyecek yoksa tek birisimi bunu bilmiyorum

Nerede
    kocaeli
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı meher rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    valla bende aynı durumdayım. ama ben memur olarak çalışırken hakkımda hakaret davası açıldı. internetten olduğu için bende kabul ettim suçumu. onun için ceza kesin alacağım gibi. ama bu ceza memurluğumu etkilermi merak ediyorum. öğrendiğim kadarı önceden suçun yoksa ile 2 yıla kadar olan cezalarda hükmün geri açıklanmasının bırakılması kararı verilebiliyor. bu durumda memurluğu etkilemiyor dediler ama kesin değil. benim hakaretin yanında haksız rekabettende cezam isteniyor anlayacağınız çıkmazlardayım. ayrıca birde şunu merak ediyorum ayrı maddelerden ceza alınca bunların toplamımı 2 yılı geçmeyecek yoksa tek birisimi bunu bilmiyorum
    Hocam bende onu bilmiyorum, kimi diyorki ertelensede paraya çevrilsede 1 sene ve yukarısı ceza alırsan memurluktan atılırsın, kimi de diyorki erteleme veya paraya çevrilmelerde hakaret suçu memurluktan çıkarılmayı gerektirmez. Hangsi doğru bilmiyorum. İşin garibi bilenede raslamadım. Bi hakaret davasından bile adamın hayatı kararıyorsa, bunca hırsız dolandırıcı katil habire suç işleyip işleyip nasıl dışarı çıkıyor onuda anlayamıyorum, heralde suçun küçükse cezan büyük, suçun büyükse cezan küçük bu ülkede

Nerede
    Konya
    İletiler
    225
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1-Yargılama dosyasında diğer sanıklar hakkındaki yargılama sizinkiyle birlikte devam edecektir. Yargılama sonunda şayet diğer sanıkların suç işlemedikleri ancak sizin atılı suçu işlediğiniz kanaatine varılırsa diğer sanıkların beraatine sizin ise mahkumiyetinize karar verilecektir.

2-Yargılama sonunda suçu işlediğiniz sabit görülürse hakkınızda TCK.nın 125/3-a. maddesinin uygulanması ihtimal dahilindedir. Bu madde ise ''nitelikli hakaret'' suçunu tarif etmektedir. Kamu görevlisine karşı kamu görevi nedeniyle hakareti, bu madde kapsamında cezalandırılmaktadır ve suçu sabit görülenler için en az 1 yıl hapis veya en az 365 gün adli para cezasını öngörmektedir. Eğer suçunuz sabit görülüp hakkınızda hapis veya adli para cezasına hükmedilirse TCK.nın 62. maddesi uyarınca 1/6 oranında takdiri indirimin de uygulanacağı ihtimalini gözettiğimizde 10 ay hapis veya 304 gün adli para cezasına karar verilmesi söz konusu olabilir. Bu cezalar, eğer adli sicil kaydınızda sabıkanız yoksa, suçtan dolayı maddi bir zarar meydana gelmediği değerlendirilip tekrar suç işlemeyeceğiniz yönünde mahkemede olumlu bir kanaatin oluşması halinde CMK.nın 231/5-6. maddeleri uyarınca hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmesi kuvvetle muhtemeldir diye düşünüyorum. Davanın sonunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilirse bu memuriyetten çıkarılmanız sonucunu doğurmayacaktır. Davanın sonucunda 10 aylık hapis cezası ertelenirse veya 10 ay hapis cezası herhangi bir şekilde ertelenmeden verilirse memurluğa engel değildir. Davanın sonucunda eğer suçunuz sabit görülür ve 1 yıl hapis cezası verilirse ve bu ceza TCK.nın 51. maddesine göre ertelense bile memurluğa engeldir. Bu şekilde mahkumiyetinize karar verilirse memurluk şartını kaybetmiş sayılır ve memurluktan çıkarılırsınız. Ancak 1 yıl hapis cezası verilip hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilirse bu durum memurluğa engel değildir.

3-Yargılama sonucunda eğer suçunuz sabit görülürse ya en az temel ceza olarak 1 yıl hapis cezası verilip takdiri indirim ile beraber neticeten 10 ay hapis cezası mahkumiyeti verilebilir ya da temel ceza olarak en az 365 gün adli para cezası verilip takdiri indirim ile beraber neticeten 304 gün adli para cezasına hükmedilebilir. Adli para cezasına esas olan 304 tam günün de en az 20 TL. den çarpılmak suretiyle 6080 TL. adli para cezası ile cezalandırılırsınız. Ancak sabıkanız yoksa sözünü ettiğim her iki tür cezanın da hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı ile sonuçlanması kuvvetle muhtemeldir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı sizin lehinize olacaktır. Mahkeme yargılama sonunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmesini kabul edip etmediğinizi sorduğunda, kabul ettiğinizi söylemenizin hukuki olarak yararınıza olduğunu düşünüyorum.

Nerede
    kocaeli
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Ekrem Sencer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1-Yargılama dosyasında diğer sanıklar hakkındaki yargılama sizinkiyle birlikte devam edecektir. Yargılama sonunda şayet diğer sanıkların suç işlemedikleri ancak sizin atılı suçu işlediğiniz kanaatine varılırsa diğer sanıkların beraatine sizin ise mahkumiyetinize karar verilecektir.

2-Yargılama sonunda suçu işlediğiniz sabit görülürse hakkınızda TCK.nın 125/3-a. maddesinin uygulanması ihtimal dahilindedir. Bu madde ise ''nitelikli hakaret'' suçunu tarif etmektedir. Kamu görevlisine karşı kamu görevi nedeniyle hakareti, bu madde kapsamında cezalandırılmaktadır ve suçu sabit görülenler için en az 1 yıl hapis veya en az 365 gün adli para cezasını öngörmektedir. Eğer suçunuz sabit görülüp hakkınızda hapis veya adli para cezasına hükmedilirse TCK.nın 62. maddesi uyarınca 1/6 oranında takdiri indirimin de uygulanacağı ihtimalini gözettiğimizde 10 ay hapis veya 304 gün adli para cezasına karar verilmesi söz konusu olabilir. Bu cezalar, eğer adli sicil kaydınızda sabıkanız yoksa, suçtan dolayı maddi bir zarar meydana gelmediği değerlendirilip tekrar suç işlemeyeceğiniz yönünde mahkemede olumlu bir kanaatin oluşması halinde CMK.nın 231/5-6. maddeleri uyarınca hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmesi kuvvetle muhtemeldir diye düşünüyorum. Davanın sonunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilirse bu memuriyetten çıkarılmanız sonucunu doğurmayacaktır. Davanın sonucunda 10 aylık hapis cezası ertelenirse veya 10 ay hapis cezası herhangi bir şekilde ertelenmeden verilirse memurluğa engel değildir. Davanın sonucunda eğer suçunuz sabit görülür ve 1 yıl hapis cezası verilirse ve bu ceza TCK.nın 51. maddesine göre ertelense bile memurluğa engeldir. Bu şekilde mahkumiyetinize karar verilirse memurluk şartını kaybetmiş sayılır ve memurluktan çıkarılırsınız. Ancak 1 yıl hapis cezası verilip hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilirse bu durum memurluğa engel değildir.

3-Yargılama sonucunda eğer suçunuz sabit görülürse ya en az temel ceza olarak 1 yıl hapis cezası verilip takdiri indirim ile beraber neticeten 10 ay hapis cezası mahkumiyeti verilebilir ya da temel ceza olarak en az 365 gün adli para cezası verilip takdiri indirim ile beraber neticeten 304 gün adli para cezasına hükmedilebilir. Adli para cezasına esas olan 304 tam günün de en az 20 TL. den çarpılmak suretiyle 6080 TL. adli para cezası ile cezalandırılırsınız. Ancak sabıkanız yoksa sözünü ettiğim her iki tür cezanın da hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı ile sonuçlanması kuvvetle muhtemeldir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı sizin lehinize olacaktır. Mahkeme yargılama sonunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmesini kabul edip etmediğinizi sorduğunda, kabul ettiğinizi söylemenizin hukuki olarak yararınıza olduğunu düşünüyorum.
    Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim, en çok korktuğumda bu yazdığınızdı zaten

"Davanın sonucunda eğer suçunuz sabit görülür ve 1 yıl hapis cezası verilirse ve bu ceza TCK.nın 51. maddesine göre ertelense bile memurluğa engeldir. Bu şekilde mahkumiyetinize karar verilirse memurluk şartını kaybetmiş sayılır ve memurluktan çıkarılırsınız. Ancak 1 yıl hapis cezası verilip hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilirse bu durum memurluğa engel değildir."

Hocam cezanın ertelenmesiyle, Hükmün açıklanmasının geri bırakılması farklı şeyler mi?

Nerede
    kocaeli
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Size bir şey danışmak istiyorum. Davada 3 kişi sanık, üçümüzde karakolda ifade verirken suçlamayı reddetmiştik, diğer 2 arkadaşın suçu yok suç benim, fakat okuldan uzaklaştırma almamak için bende suçu kabul etmemiştim, okuldan uzaklaştırmayı sonradan aldım, yani artık reddetmemin bir sebebi kalmadı.

Dava günü gelmeden gidip suçu kabul edebilirmiyim ?

benim davam 2014 şubat ayında sakaryada, fakat bir arkadaşın davası 2013 aralık ayında denizlide, davası benden önce olduğu için gitmek zorunda kalıcak şuan başka bir ilde memur ve onun için denizliye gitmek büyük sorun.

Diğer 2 arkadaşı uğraştırmamak için ne yapabilirim, direk sakaryaya gidip savcıya ifade değişikliği yapabilirmiyim, insanların benim yüzümden uzak illerde davalara girmesini istemiyorum.

Onlar davalarına gitmezler ve ben şubatta ki davamda itiraf eder suçumu kabul edersem, onlar hakkında bi işlem olurmu?

İkiside bana yalvardılar git kabul et bizim için çok zor olucak başka illerde davaya girmek diye, bende çok üzüldüm ne yapabilirim hocam yardımcı olurmusun.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    542
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ForroForro rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster

Hocam cezanın ertelenmesiyle, Hükmün açıklanmasının geri bırakılması farklı şeyler mi?
    Farklı şeyler. Hagb'da suç sabit görülür fakat hüküm açıklanmaz. 5 yıl kasıtlı başkaca bir suç işlemezseniz kamu davası hiç açılmamış sayılır. Hükmün ertelenmesinde de gene suç sabit görülür, ceza tayin edilir ve hüküm açıklanır fakat hükmün infazı konusunda erteleme süresi verilir, bu erteleme süresinde iyi halli geçirirsen cezan infaz edilmiş sayılır. Adli siciline işlenir. Bu nedenle Hagb memuriyete etki etmez ama erteleme etki eder.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

mail ile hakaret cezası

kac para borcun olursa memurluktan atilirsin

6080 tl adli para cezasının hapis karşılığı

öğretim görevlisine hakaret

öğretim görevlisine hakaret suçu

125 3a hakaret davası nasıl sonuçlanır

öğretim görevlisine küfrettim

tck 125 1 125 3a davam var

ogretım gorevlısıne hakaret

üniversite öğretim görevlisine hakaretin cezası