+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 18´e kadar toplam 18 ileti bulundu.

Konu: Tahliye taahhütnamesi hakkında

Tahliye taahhütnamesi hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Tahliye taahhütnamesi hakkında

Sayın Karavelioğlu:

Öncelikle içtenlikle teşekkür etmek istiyorum ilginize, hayat bazı bazı bize dost değil, genede her türlü aksaklıklarına rağmen tüm hızıyla sürüyor yaşam, herşeyin hayırlı olanının nasip olması temennisiyle kalın sağlıcakla diyorum. Çünkü bu hayat sizin gibilerin sayesinde çekiliyor....yoksaki çivisi çıkmış dünyanın hali nicedir...Esenlikler sizinle olsun

Hukuki NET Güncel Haber

Tahliye taahhütnamesi hakkında konulu yargıtay kararı ara
    Tahliye taahhütnamesi hakkında konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    109
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı abantlı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    gerçkten umutkırıcı ve karamsarlığa mahal veren bilgilerde olsa, göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür etmek istiyorum. Taahhütname üzerindeki imzamın fotokopi , tarihin ise taze mürekkep olması bu taahhütnamenin ne tür şartlar altında atıldığına dair bir ipucu ve delil vermez mi acaba....

1-)

İmzanız nasıl fotokopi oluyor?

2-) Çözüm yolu:

emlakçıya ayın 30 nda kiramı ödemeye gittiğimde bunu dile getirmek istiyorum sanki...bu tür oyunu bana düzenlemesinin ne kadar insancıl olduğunu da sormak isteyeceğim...ama ne diyeyim bilemiyorum

II. Aile konutu

Madde 194.- Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz.
    Rızayı sağlayamayan veya haklı bir sebep olmadan kendisine rıza verilmeyen eş, hâkimin müdahalesini isteyebilir.
    Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir.
    Aile konutu eşlerden biri tarafından kira ile sağlanmışsa, sözleşmenin tarafı olmayan eş, kiralayana yapacağı bildirimle sözleşmenin tarafı hâline gelir ve bildirimde bulunan eş diğeri ile müteselsilen sorumlu olur.

Uygulamasını yapmadığım için emin değilim ama eğer evliyseniz şöyle bir yol izleyebilirsiniz.

Eşler Arasındaki Mal Rejimi

Erol ATAK (Gaziosmanpaşa 4. Noteri) bu konu ile ilgili şu adreste :http://www.adalet.hypermart.net/foru...ead.php?t=5995 bilgilendirmede bulunmuş.

Buna göre:

"194. maddenin getirdiği kısıtlamalara göre :

a) Aile konutu eşlerden birisine ait ise :

Kanunun 194. maddesine göre malik eş aile konutu üzerinde sınırlayıcı hiçbir işlem yapamayacağı için diğer eşin açık rızası alınmadan satış vaadi sözleşmesi, taahhüt vs. gibi işlemler yapılamaz. Diğer konut ve işyerlerinde böyle bir kısıtlama yoktur.

b) Aile konutu kiralık ise :

Kira sözleşmesi eşlerden birisi tarafından tek başına yapılabilir. Ancak kira sözleşmesini yapanda olsa eşlerden birisi tek başına tahliye taahhütnamesi veremez ve kira sözleşmesini feshedemez.

Diğer eşin rıza göstermesi gerekir, bu da eşlerin birlikte gelerek işlemi yaptırmaları ile olur veya gelmeyen eşin yazılı muvafakati (noter onaylı olması faydalı olur, gerekir.) varsa diğer eş tek başına işlemi yaptırabilir.

Eşler birlikte geldiklerinde işlemin altına atacakları imza aileyi temsilen olacağına göre H. Kanunun 44. maddesi gereğince harçlandırma yönünden tek imza sayılması gerekir.

Hernekadar eşlerden birisi işlemi yaparken diğer eşin muvafakat eden olarak işleme katılma imkanı varsa da bu durumda 44. maddenin son fıkrasına göre işlemi yaptıran eşten taahhüt veya fesih harcı diğer eşten muvafakatname harcı alınması gerekeceğinden taraflara gereksiz olarak fazla bir masraf yüklenmiş olacağından eşlerin işlemin altına imzalarının müştereken alınması daha yerinde olur.

Kira sözleşmesini yapan eş sözleşmenin feshi için tek başına mal sahibine ihbarname, ihtarname gönderebilir, diğer eşin katılımı veya rızası aranmaz, ancak sözleşmenin feshi işlemi sırasında diğer eşin katılımı veya rızasının aranması şarttır.

Aile konutu ile ilgili herhangi bir vekaletname yapılırken diğer eşin katılımı veya rızası aranmaz. Böyle bir zorlama kanunun ruhuna ters düşer, rıza aile konutu ile ilgili son işlem (satış, kira sözleşmesi feshi, tahliye taaahhütü vs. gibi) yaparken aranır.

Kiralık olan aile konutunun mal sahibi hangi eş ile sözleşme yapmış ise o eşe ihtarname göndermesi yeterlidir. Ancak sözleşmeyi yapmayan eş 194. maddenin son fıkrasına göre mal sahibine bildirimde bulunarak sözleşmenin tarafı haline gelmiş ise mal sahibinin ona da ihtarname göndermesi gerekir..."

Kanun maddesinin son fıkrasına uyarak, eşiniz bir bildirim de bulunarak, kira sözleşmesinde sizinle beraber müteselsil sorumlu olarak taraf olacak.

Taahhütnamede imzası olmadığı içinde sözkonu tahliye taahhüdü geçersiz olur.

Hatta eşiniz, bildirimde, "aile konutu" olmasından sebeple ilgili yasaya göre taraf olduğuna ek olarak, tahliye taahhüdünün de "kendi imzası" olmadığından geçersiz olduğunu beyan etsin.

Bu kanun maddesi ile ilgili henüz bir uygulamam olmadığından dolayı süreçte bir sorun yaşamamanız açısından, bölgenizdeki icra dairesi müdürlerinden birisine " tahliye taahhütnameniz de eşinizin imzası olmadığını, evin aile konutu olduğunu", bu taahhütnameye göre takip yapılırsa geçerli olup, olmadığını sorun.

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Bay Av.Derya Koca rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1-)

İmzanız nasıl fotokopi oluyor?

2-) Çözüm yolu:

II. Aile konutu

Madde 194.- Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz.
    Rızayı sağlayamayan veya haklı bir sebep olmadan kendisine rıza verilmeyen eş, hâkimin müdahalesini isteyebilir.
    Aile konutu eşlerden biri tarafından kira ile sağlanmışsa, sözleşmenin tarafı olmayan eş, kiralayana yapacağı bildirimle sözleşmenin tarafı hâline gelir ve bildirimde bulunan eş diğeri ile müteselsilen sorumlu olur.

Uygulamasını yapmadığım için emin değilim ama eğer evliyseniz şöyle bir yol izleyebilirsiniz.

Eşler Arasındaki Mal Rejimi

a) Aile konutu eşlerden birisine ait ise :

b) Aile konutu kiralık ise :

Kira sözleşmesi eşlerden birisi tarafından tek başına yapılabilir. Ancak kira sözleşmesini yapanda olsa eşlerden birisi tek başına tahliye taahhütnamesi veremez ve kira sözleşmesini feshedemez.

Diğer eşin rıza göstermesi gerekir, bu da eşlerin birlikte gelerek işlemi yaptırmaları ile olur veya gelmeyen eşin yazılı muvafakati (noter onaylı olması faydalı olur, gerekir.) varsa diğer eş tek başına işlemi yaptırabilir.

Kira sözleşmesini yapan eş sözleşmenin feshi için tek başına mal sahibine ihbarname, ihtarname gönderebilir, diğer eşin katılımı veya rızası aranmaz, ancak sözleşmenin feshi işlemi sırasında diğer eşin katılımı veya rızasının aranması şarttır.
    Kiralık olan aile konutunun mal sahibi hangi eş ile sözleşme yapmış ise o eşe ihtarname göndermesi yeterlidir. Ancak sözleşmeyi yapmayan eş 194. maddenin son fıkrasına göre mal sahibine bildirimde bulunarak sözleşmenin tarafı haline gelmiş ise mal sahibinin ona da ihtarname göndermesi gerekir..."

Kanun maddesinin son fıkrasına uyarak, eşiniz bir bildirim de bulunarak, kira sözleşmesinde sizinle beraber müteselsil sorumlu olarak taraf olacak.

Taahhütnamede imzası olmadığı içinde sözkonu tahliye taahhüdü geçersiz olur.

Hatta eşiniz, bildirimde, "aile konutu" olmasından sebeple ilgili yasaya göre taraf olduğuna ek olarak, tahliye taahhüdünün de "kendi imzası" olmadığından geçersiz olduğunu beyan etsin.

Bu kanun maddesi ile ilgili henüz bir uygulamam olmadığından dolayı süreçte bir sorun yaşamamanız açısından, bölgenizdeki icra dairesi müdürlerinden birisine " tahliye taahhütnameniz de eşinizin imzası olmadığını, evin aile konutu olduğunu", bu taahhütnameye göre takip yapılırsa geçerli olup, olmadığını sorun.

Sayın Derya Bey;
    Öncelikle umut vaadeden ince ve hassasiyeti kadar hukukun ve adaletin yanısıra insanlığın varolduğunu simgeleyen bu açıklamalarınız için teşekkür ederim. İlkin imzamın fotokopi tarihin taze mürekkep olması olayını uzun uzun yazmıştım ama burada kısaca açıklayayım. İlk kontrat imzalama aşamasında bana bu taahhütnameyi önden sürdüler önüme, imzalama ve imzalamama aşamasındaki düşünüş durumumun bile ne denli etki tepki vereceğini siz hukuk sarrafları olarak daha iyi tahmin edebilirsiniz. Neticede bu imzayı verdim. tek nusha idi bu kağıt. Sonra asıl kontrata geçtik ve orada da iki nusha olarak imzalar atıldı. İşlem bitti denildiğinde tarafıma kontratın bir nushası ile birlikte tahhütnamenin fotokopisi verildi. ve ben bunları aldığımda karşı tarafa esprili olarak bu taahhütnamedeki tarihsizliğin içimi sıkıntıya soktuğunu ima ederekten bi tarih belirlemelerini istedim, ha bugün ha yarın çıkarma teşebbüsü ile karşı karşıya olduğumu düşünmek istemem dedim. buna gülerek tepki verdiler ve aslına da elimdekine de bu tarihi yazdılar. Elimdeki fotokopi idi belirttiğim gibi, kendilerindeki asılda mürekkep aynı tazelikte ama bir fotokopi kağıdına ise sonradan atıldığından renk canlılığı ve çelişkisi belirgin tabii ki, işte bu elimdeki taahhütnamenin nushasının içindeki fotokopi imza- taze mürekkepli tarih çelişkisinin ne tür bir baskı karşısında bu sözleşmeyi yaptığıma dair bir kanıt olur mu diye sormak istemiştim. sorum bu idi.

İkinci parafta yer alan çözüm yolunuz için sizlere müteşekkirim. burada yer alan " Kanun maddesinin son fıkrasına uyarak, eşiniz bir bildirim de bulunarak, kira sözleşmesinde sizinle beraber müteselsil sorumlu olarak taraf olacak." dediniz, bu bildirim ilgili tahliyenin tarafımdan yerine getirilmesi talep edildiğinde mi verilecek, yoksa ki şimdiden mi yapılması gerekir. Bu hususta ki zaman ve hareket durumunu rica edeceğim.

Bunlara ilaveten bu sıkıntımı paylaştığım değerli eş-dostlar içerisinde bir yol daha önerildi, Ben İşitme Engelliyim, İşitme engellilerin bu tür sözleşme ve anlaşma durumlarında yanlarında tercüman bulundurmaları gerekir diye bir kapsam var denildi, bu husustaki durumuda gerektiğinde kullanarak yapılan anlaşmanın aykırılığını iddia edebilirsin denildi. Tabi bu sözleşmenin tamamen iptalini gerektiriyor, ama ne derece etkili olur bilemiyorum. bu da küçük bir ayrıntı hususu idi bana önerilen. Tekrar teşekkür ederek saygılarımı sunuyorum sizlere...

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.775
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Derya Bey;

İkinci parafta yer alan çözüm yolunuz için sizlere müteşekkirim. burada yer alan " Kanun maddesinin son fıkrasına uyarak, eşiniz bir bildirim de bulunarak, kira sözleşmesinde sizinle beraber müteselsil sorumlu olarak taraf olacak." dediniz, bu bildirim ilgili tahliyenin tarafımdan yerine getirilmesi talep edildiğinde mi verilecek, yoksa ki şimdiden mi yapılması gerekir. Bu hususta ki zaman ve hareket durumunu rica edeceğim.
    Sn.abantlı;
    (iletinizin ilk cümlesindeki düzeltmemi farketmişsinizdir umarım:o )
    Bahsedilen bildirimi eşiniz noterden hemen yaparak sözleşmenin tarafı olduğunu evsahibinize bildirmeli.Sn.Koca'nın belirttiğine göre de tahliye talebi tarafınıza iletildiğinde eşinizin de rızası aranacaktır.
    Ancak bildiğim kadarıyla bu durumda tapu kayıtlarında kira şerhi konulması da gerekli.Kira şerhi konulabilmesi için mal sahibinin tapu dairesinde bunu talep etmesi veya kiracıya şerh koydurmak için yetki vermiş olması gereklidir.
    Her durumda eşinizin sözleşmeye taraf olması,gelebilecek olan vakitsiz tahliye talebinde,sürecin uzamasına imkan yaratacak bir belge olarak elinizde bulunması yönünden faydalı olacaktır.

saygılar

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy Re: Tahliye taahhütnamesi hakkında

[QUOTE=Erdoğan Kırcalı;149341]Sn.abantlı;

Hem de nasıl farkettim, özür dilemek umarım bu hatamın telafisinde bir nebze etkili olur, mahçup oldum gerçekten :mahcup:

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"Ancak bildiğim kadarıyla bu durumda tapu kayıtlarında kira şerhi konulması da gerekli.Kira şerhi konulabilmesi için mal sahibinin tapu dairesinde bunu talep etmesi veya kiracıya şerh koydurmak için yetki vermiş olması gereklidir."

Buradaki İşlemin evsahibi yada vekili tarafından yapılması şartı aranıyorsa, ve de bu kira şerhi koydurma talebi kendileri tarafından tapuya yapılmamış ise, bizim talebimiz ile dile getirilerek yapılacak olması uzak ihtimal olarak değerlendirilmez mi......

İletiler
    109
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sn.abantlı;

Ancak bildiğim kadarıyla bu durumda tapu kayıtlarında kira şerhi konulması da gerekli.Kira şerhi konulabilmesi için mal sahibinin tapu dairesinde bunu talep etmesi veya kiracıya şerh koydurmak için yetki vermiş olması gereklidir.
    saygılar

1-)

Sayın Kırcalı, neyle ilgili olduğunu tahmin ettiğim düzeltmeniz için teşekkürler :D

Yorumunuz hakkında ise tereddütlerim var.

Şöye ki, madde 194'teki tapuya konacak aile konutu şerhinin, taraflardan birinin evin maliki olması halinde gerektiğini düşünüyorum.

Zira kiracı olan kişi, evi satamaz, başkasına bağışlayamaz, çünkü evin maliki kiralayandır. Bu şerhin, kötü niyetli eşin, evin satmasını veya bağışlaması ...vb işlemlerinin engellenmesi için konulduğunu düşünüyorum.

Ayrıca madde 194'ün son fıkrasında kira sözleşmesi imzalandıktan sonra dahi kiralayanın eşinin bildiriminin, eşi müteselsil sorumlu hale getirmeye kafi olduğu belirtilmiş.

Bu durumda bu işlemin tek taraflı olduğunu düşünüyorum, yani kiralayan/ ev sahibinin bu bildirimi onaylayıp, onaylamayacağının veya onaylayıcı bir işlem yapmasına gerek olmadığını ( tapuya kiracının, şerh koymasına izin vermesi gibi) düşünüyorum.

Hukukinet.'ten bir makale alıntısı:

"...Dördüncü fıkrada, bununla bağlantılı bir düzenleme var.

Bu, büyük ölçüde koruma sağlayan yeni bir düzenleme. “Aile konutu eşlerden biri tarafından kira ile sağlanmışsa, -yani konut eşlerden birine ait değil- sözleşmenin tarafı olmayan eş, kiralanana yapacağı bildirimle sözleşmenin tarafı haline gelir ve bildirimde bulunan eş, diğeri ile müteselsilen sorumlu olur.”

Burada çok önemli ve Borçlar Hukuku genel ilkelerine aykırı bir düzenleme getirildiğine tanık oluyoruz. Evlilik birliğinin ve diğer eşin korunması pahasına yasa koyucu bu istisnayı öngörmüştür.

Sözleşmede imzası bulunmayan taraf, tek yanlı bir bildirimle taraf haline geliyor.

Herhangi bir davaya v.s. gerek yok. Bu bildirimin kiralayana ulaşmasıyla hukuki sonuçlar o andan itibaren doğuyor.

Bunun sonucu olarak, gerek tahliye davası açılması, gerek tahliye taahhüdü verilmesi ve gerekse kiralananla ilgili diğer işlemlerde iki eş birlikte hareket edecekler. Eşlerden birinin rızası hilafına diğer eşin yaptığı işlem geçerli olmayacak.

*MEDENİ YASA DEĞİŞİKLİKLERİ
    GİRİŞ BÖLÜMÜ - KİŞİLER HUKUKU
    GEREKÇE HAKKINDA-Av. Bayram ÖZCAN & Av. Erkan Özcan

https://www.hukuki.net/hukuk/index.php?article=389

Bu makalede ilgili madde, benim yorumladığım biçimde yorumlanmış.

Ama bu sadece bir yorum, uygulamada bulunmadığım için önerim, somut çözümden ziyade yorum olarak kalıyor.

Sayın abantlı, işte bu belirsizlik nedeniyle bölgenizdeki İcra Müdürü ile görüşüp, noter bildiriminin yeterli olup olmadığını, eşinizin imzasının eksik olduğu tahliye taahhüdüne dayalı bir takipte, bu noter bildiriminin yeterli olup, olmadığını sormanız gerek.

Ya da eşiniz İstanbul Barosunun Kadın Hakları Servisini arayarak, bu konuda bilgi isteyebilir, belki bu servisten uygulama hakkında bilgi edinebilirsiniz.

2-)

Sizdeki taahhütname üzerindeki imzanızın fotokopi , tarihin ise taze mürekkep olmasını, tarihin sonradan atıldığına kanıt olarak kullanabilirsiniz. Ancak karşı tarafta her ne kadar başlangıçta tarihsiz de olza, taahhüdün evde oturulurken verildiğini iddia edecektir. Ancak yine de itiraz için güçlü bir kanıt.

3-)

İşitme engelliler ve tercüman ile ilgili itirazınız hakkında ise bir bilgim olmadığından yorum yapamayacağım. Bunu da ilgili dayanışma derneği hukuk servisinden sorabilirsiniz.

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

6570 sayılı gayrimenkul kiraları hakkında kanun kiracılara pek çok hak tanımaktadır. Bu kanunun kötü niyetli kiracılar tarafından suistimal edilmesini önlemek için ev sahipleri de bazı önlemler almaktadırlar. Bu önlemlerden birisi de çoğu zaman tahliye tarihi açık bırakılan tahliye taahhüdüdür.

Elbette ki, kötü niyetli kiracılar gibi kötü niyetli ev sahipleri de vardır. Ancak her tahliye taahhüdünü kötü niyetli bir hareket olarak görmemek gerekir.
    Kiracı iyi niyetli olduğu sürece ev sahibi bu tahliye taahhüdünü kullanmayacaktır.

Kiracı kiralarını geciktirmeden düzenli olarak ödediği sürece iyi niyetli bir ev sahibi tahliye taahhüdünü işleme koymayacaktır.

Ben de Sayın Karavelioğlu'na katılıyorum. Kafanızdan bütün olumsuz düşünceleri atın. Anlattıklarınızdan şu ana kadar ev sahibinizin size karşı kötü niyetli bir davranışı olmadığı anlaşılıyor. Bu konuyu gündeme getirerek sorun çıkarmayın, aranızı bozmayın.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tapuya serh konuldugunda hakim malikide cagiriyormu

tahliye taahhütnamesi tek taraflımı

Forum