Öncelikle ilginize şimdiden teşekkür ediyorum. yaklaşık 1 yıldır eşim müdür yardımcısı olarak çalışıyor. Ama gerek 2 küçük çocuğumuzun olması gerek ise görev yaptığı okuldaki işlerin zorluğu nedeniyle eylül ayının 4 ünde istifa dilekçesi verdi ve dilekçesinde okulunda açık olmadığı için 3 okul tercih ederek bu okullardan herhangi birine öğretmen olarak atanmayı istedi. Ayın 14 ünde de norm fazlası öğretmen ataması duyurusu yayınlandı ve açık kurumlar da ilan edildi bu kurumlardan 1 tanesi de eşimin dilekçesinde istediği okuldu ve bu okulda branşından 3 öğretmen ihtiyacı açık gösterilmişti. Bunun üzerine il milli eğitime gittik ve dilekçemizin akıbetini, neden bu okulda açık olduğu halde hala atanmadığını öğrenmek istedik. Dilekçemize kayıt numarasından bakıldı ve ayın 8 inde il milli eğitim müdürlüğünde olduğunu öğrendik bizi yönetici atamadan sorumlu il müdür yardımcısına gönderdiler müdür yardımcısının sözel olarak bize söylediği sizi özellikle bekletiyorum öncelikle norm fazlalarını atayacağım sizi sonra boş yer olursa bir yere veririm oldu. Yönetici atama yönetmeliğinin 28. maddesine göre idarecilikten ayrılan kişinin isteği dikkate alınarak ihtiyaç olan bir kuruma öğretmen olarak atanır diyor. Ancak dilekçeyi eylül 4 de vermemize rağmen 13.10.2015 tarihinde eşimin istemediği bir okula atama yazısı geldi. Sorum şu 04.09.2015 tarihinde verilen dilekçemizin sümen altı edilerek bekletilmesi 1 aylık süre zarfı içinde bize yazılı olarak hiç bir tebligatın yapılmaması en geç 04.10.2015 tarihine kadar dilekçemize cevap verilmemesi direk atama yazısının 13.10.2015 tarihinde gönderilmesi ( atama kararnamesinde atamaya esas belge tarihine 08.10.2015 yazmışlar ) hukuka uygun mudur? İstifa dilekçesinde tercih ettiğimiz okula 45 puanlı bir öğretmen atandı eşimin hizmet puanı ise 149 . Eşimin isteğinin dikkate alınmaması bekletilerek tercih ettiği okula kendisinden daha düşük puanlı birinin atamasının yapılması nedeniyle bir hak kaybı bahsiyle dava açabilir miyiz? Açarsak hangi mahkemeye ne tür bi dava dosyası açmalıyız ? Bu konuyla ilgili emsal karar var mıdır? Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum iyi çalışmalar.