Herkese merhaba. İlginç bir boşanma davasının içindeyim. Ben özetle, evimizi terkeden eşimin açtığı davanın yargıtaydan reddolması halinde ne yapabileğimi öğrenmek ve planlamak istiyorum. Eşimin avukatı, dava reddolsa bile 3 yıl süre ile eşimin, bana dönmeyerek 166/son maddesine göre boşanabileceğini belirtti. Ben eşime, davası reddolduktan sonra ihtarname çekersem ve eşim de göstermelik bile olsa 2 günlüğüne bile evine dönse,(ben terke dayalı boşanma davası açmayayım diye) daha sonra evi terkedip yine 166/son maddeye göre bana dava açabilir mi?
Veya en son açtığı şiddetli geçimsizlik davası reddolduktan sonra, ortada hiçbişey yokken (166/son maddesi işletilsi diye) eften püften sebeplerle bir dava daha açıp reddolmasını sağlayarak 166/son maddesinin işletilmesi şartları oluşmuş olur mu? Ben hiçbir şart altında eşimden boşanmak istemiyorum aslında. Ama son çarem olarak da terke dayalı boşanma davası açabilme hakkına sahip olup eşimi evine dönmeye zorlamak istiyorum. Bir nevi, dava açma hakkımı saklı tutup caydırıcı etki yaratmak istiyorum. Yani terkden eş kısa süreli bile olsa evine dönerse tekrar aynı sebepten dava açabilir mi? Yani 166/son maddesinin işletilmesine nasıl engel olabilirim? İlgilenen tüm hukukçulara sonsuz teşekkürler şimdiden.