+ Konuyu Yanıtla
19 / 26 Sayfa İlkİlk ... 91011121314151617181920212223242526 SonSon
181 den 190´e kadar toplam 256 ileti bulundu.

Konu: Askere gitmesem olmaz mı?

Askere gitmesem olmaz mı? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İSTANBUL, GAZİOSMANPAŞA, Turkey.
    İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Askere gitmesem olmaz mı?

Alıntı akdmehmet rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın avukatım, yazdıklarınıza tek tek cevap vereyim: Evet bedelli askerlik isteyen bizlerin kendimize göre haklı sebeplerimiz var bunları benden ziyade arkadaşlar daha ayrıntılı açıkladılar. Ben daha ziyade askerliğin profesyonelleşmesi gerektiğini vurguluyorum. Ekonomik kriz olduğu için bedelli askerliğin çıkacağı, TSK'nın da ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durumdan dolayı buna ses çıkarmayacağı yaşanarak görülecektir. Ama gönül ister ki bedelli askerlik sadece deprem olduğu zaman veya ekonomi çok bozulunca değil, her zaman olsun. Taa ki profesyonel orduya geçilinceye kadar. 15 ay askerlik yapmakla vatan sevgisi arasında bağ kurmak yanlıştır. Acemi kimsenin 15 ay yapacağı askerliktense profesyonel kadrolar tarafından askerliğin icra edilmesi yeğdir. Askerlik bugün bütün dünyada profesyonelleşmiştir ki doğrusu da odur. Vicdani red kavramı da " bir insanın askerlik yapmaya ve insan öldürmeye zorlanmasının insan haklarıyla bağdaşmayacağı " tezinden hareketle kabul edilmiş bir olgudur ve AB kriterleri çerçevesinde eninde sonunda ülkemizde de uygulanacak ve askerlik tamamen profesyonelleşecektir ki bunun ilk adımı atılmış, komando tugaylarının profesyonelleştirilmesine başlanılmıştır. Son yazdığınız cümle; yani her şey para mı veya eğitim sistemimiz mi yanlış ? Kapitalist dünya düzeninde her şey paradır, kapitalizmin özü budur. Hastanelerde bile " paran yoksa öl " der kapitalizm. Tuzla'da ölen insanların ne için öldükleri hepimizin malumudur. Süper güç dediğimiz Amerika, giderek bozulan ve son zamanlarda temelli çöken ekonomisini canlandırmak için senelerdir dünyanın farklı noktalarında savaş çıkarmaktadır, bugün de Gazze'de masum çocuklar ölmektedir. Para için her şeyi mübah gören bir anlayış malesef gerek dünyada gerekse ülkemizde toplumun her kademesine yayılmıştır. Eğitim elbette önemlidir, eğitimle birlikte insanın aldığı aile terbiyesi de önemlidir. Aynı ülkede yaşayıp da insanları milyonlarca lira dolandıranlar da vardır, 5 lira borcu olsa huzursuzluk duyup bunu ertesi gün veren de vardır. İşte bu eğitim ve aileden görmekle alakalıdır, yetişme tarzıyla ilgilidir. " Vatanı sevmek = askerlik yapmak " ; " Vatanı sevmemek = Askerden kaçmak veya bedelli askerlik istemek " şeklindeki düşünceler malesef toplumumuzun genelinde vardır ama tamamiyle profesyonel ordu kurulmadan, teröristlerin üzerine bölgeyi bilen-deneyimli askerler gönderilmeden, ordumuz dünya standartlarındaki teknolojilerle donatılmadan ( ki bunun için gereken bütçe bedelli askerliklerle sağlanabilir ) hiçbir mesafe kaydedilemeyeceği artık anlaşılmalıdır. Dünyadaki ve bizdeki durum değerlendirilmelidir. Zorunlu askerlik anlayışı terk edilmelidir.
    Bedelli askerlik Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çıkarılmış en sakat kanundur.
    Bu ülke eğer para için savaşanların ülkesi olsa idi o tarihe mal olmuş Çanakkale destanını rüyanızda bile göremezdiniz.Ülke savunmasının para gibi kirli bir malzeme ile gerçekleşebileceğine inanıyorsanız en hafif tabiri ile aldanıyorsunuz derim size.
    Bu kanunun sakat olan diğer bir yüzü ise burada bir fırsat eşitliği söz konusu değildir.Parası olan kişi yan gelip yatacak fakat bu ülkenin gerçeği olan fakir insanlarımız gidip askerlik yapacak gazi olacak şehit olacak ve birileri bir yerlerde "askerliğimi bedelli yaptım "diyecek.
    Bu kanun ilk harfinden son harfine kadar sakat bir kanundur.Bu ülkenin birlik ve bütünlüğüne vurulmuş ağır bir darbedir,bunun beraberinde toplumun fakir kesimlerinde servet düşmanlığına varacak kadar ağır tahribatlar yapmış bir kanundur.
    "Bu vatan toğrağın kara bağrında sıradağlar gibi yatanlarındır"
    Bedelli askerlik için yanıp tutuşanların değil...

Hukuki NET Güncel Haber

Askere gitmesem olmaz mı? konulu yargıtay kararı ara
    Askere gitmesem olmaz mı? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ist
    İletiler
    344
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı alonewolf_3469 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bedelli askerlik Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çıkarılmış en sakat kanundur.
    Bu ülke eğer para için savaşanların ülkesi olsa idi o tarihe mal olmuş Çanakkale destanını rüyanızda bile göremezdiniz.Ülke savunmasının para gibi kirli bir malzeme ile gerçekleşebileceğine inanıyorsanız en hafif tabiri ile aldanıyorsunuz derim size.
    Bu kanunun sakat olan diğer bir yüzü ise burada bir fırsat eşitliği söz konusu değildir.Parası olan kişi yan gelip yatacak fakat bu ülkenin gerçeği olan fakir insanlarımız gidip askerlik yapacak gazi olacak şehit olacak ve birileri bir yerlerde "askerliğimi bedelli yaptım "diyecek.
    Bu kanun ilk harfinden son harfine kadar sakat bir kanundur.Bu ülkenin birlik ve bütünlüğüne vurulmuş ağır bir darbedir,bunun beraberinde toplumun fakir kesimlerinde servet düşmanlığına varacak kadar ağır tahribatlar yapmış bir kanundur.
    "Bu vatan toğrağın kara bağrında sıradağlar gibi yatanlarındır"
    Bedelli askerlik için yanıp tutuşanların değil...
    Aynen katılıyorum söylediklerinize.Zengin ya da fakir olabilirim.Ama oğlum her T.C vatandaşı gibi aynı koşullarda yapacak askerliğini...Ölenlerimiz; şehit ve gazilerimiz bizim insanımız değil miydi? Kimse'ye ayrıcalık tanınmasından yana değilim.Şehit ve gazi'lere ayıp oluyor!...

İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı FUTURE rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Aynen katılıyorum söylediklerinize.Zengin ya da fakir olabilirim.Ama oğlum her T.C vatandaşı gibi aynı koşullarda yapacak askerliğini...Ölenlerimiz; şehit ve gazilerimiz bizim insanımız değil miydi? Kimse'ye ayrıcalık tanınmasından yana değilim.Şehit ve gazi'lere ayıp oluyor!...
    Siz, 1923'ten beri gelen ulus yaratma -ki itirazım yok- projesi dahilinden çıkamamış, kimlik konusunda hala o dönemlerin, dayatılan klişelerine biat eden insanlar. Şehitlerimiz, gazilerimiz, Türk tebaası -hanımefendinin biri yazmıştı bu tebaa kelimesini ve belli ki kullanmaktan gurur duyuyordu. Tebaa biat eden demektir- , her Türk asker doğar... Şimdi ben herhangi bir ülkü ocağına, alperenler ocağına, ya da atsızcılar sitesine -ki en üzücü örnek budur- gitsem ve bu konudaki fikirlerini sorsam, sizlerin yazdıklarından farklı cevaplar almam. Ne eksik ne fazla. Peki bu, o kurumların ve verdikleri cevapların yanlış olduğu anlamına gelir mi? Elbette ki hayır. Peki nedir mesele? Mesele, devir değişti. İnsanlar da insanların hayattan beklentileri de değişti. Amasya Tamimi döneminde değiliz artık. Yarın Anafartalar da muharabeye de gitmeyeceğiz. Efendim, bırakınız artık dört tarafımız düşmanlarla çevrili martavalını. O Fransız İhtilali'nden araklama -argo için özür- bir ulus yaratma projesinin kullandığı bir parametre idi. Hala kullanılmaya çalışılıyor ancak dünyaya henüz sadece etnik köken penceresinden bakabilen insanlar -genelde yeni yetme gençler- üzerinde işe yarıyor. Siz sanıyormusunuz ki bize düşman olanlar listesi verenler, aynı ülkelerle ticari, askeri, hukuki konularda anlaşmalar yapıp üzerine kadeh tokuşturmuyorlar. Zaten olması gereken de bu. Güneş bu ülke etrafında dönmüyor sadece. Hepimiz aynı gezegen üzerinde yaşıyoruz. Sınırlar yavaş yavaş belirsizleşiyor. Ticaret ile, internet ile... Ne anlatıyorsunuz bana. Her durumun, birden fazla sebebi, birden fazla bakış açısı, birden fazla sonucu ve birden fazla çözümü varken, siz bana sadece ''her Türk asker doğar'' mı diyeceksiniz yani. Bundan beş ya da on yıl sonra, bu ülkede, Avrupa Birliği uyum yasaları ya da İnsan Hakları Mahkemesi kararları doğrultusunda zorunlu askerlik kaldırılırsa ya da vicdani red kabul görürse ne yapacaksınız. O sloganlardan ibaret dimağınızdan bir slogan seçip, ''ya sev ya terket'' deyip terkedecek misiniz bu ülkeyi. Ülkede yasalar değişiyor. İnsanların bakış açıları değişiyor. Çünkü dünya değişiyor. Hiçbir şey 1923'teki gibi değil artık. O gün bir ulus yaratmak gerekiyordu. Çünkü imparatorluklar çağı sona ermişti. Ve eldeki tek model, ulus-devlet modeli idi. Tamam. Hayhay. Hiç itirazım yok. Gidin bir bakın Çanakkale Şehitliği'ne. Orada omuz omuza, kardeş kardeşe, bu topraklar için can vermiş Türk, Kürt, Rum (amele taburları ), Çerkez, Laz, Müslüman, Yahudi ve Hristiyan göreceksiniz. Peki bugün ne yapıyoruz? Orada bu topraklar için can vermiş Kürt'lerin torunlarını asit kuyularına atıyoruz. Atanlar kimler. Türk halkının bekasını kendilerine şiar edenler öyle mi? Neden? Çünkü bu çocuklar terörist. Peki ben ne yapıyorum? Polis olup yakalıyorum. Savcı olup sorguluyorum. Yargıç olup yargılıyorum. Cellat olup öldürüyorum. Bir de üstüne bunu saklama gereği duyup, asit kuyusuna atıyorum. Hepsini tek başıma yapıyorum. Hukuk mu? Söz konusu vatan ise gerisi teferruat değil mi?Peki bunu ne adına yapıyorum. Kutsal Türk milletinin bekası adına. Peki bugün ne yapıyorum. 85 yıl önce mübadele ile Rum'ların büyük bir kısmını gönderdim. Mübadele harici bırakılan Bozcaada, Gökçeada ve İstanbul Rum'larına, o dedeleri benim dedelerimle omuz omuza savaşıp yan yana düşmüş insanların torunlarına, hayatı en azından bu coğrafyada zindan etmeye çalışıyorum. Nasıl yapıyorum? Varlık vergisi ile yapıyorum. Nasıl yapıyorum? Bizzat Atam dediğim insanın evini bombalayarak ve ''Rum'lar Ata'mızın evini bombaladı'' söylentisi çıkararak, halkı galeyana getirerek, zaten ülkede az sayıda kalmış olan Rumları öldürerek, evlerini, dükkanlarını yağmalayarak yapıyorum. Şimdi ben bütün bu pisliğe bulaştıktan sonra, sen bana diyorsun ki al eline silahı, git bu bizden olmayan herkese doğrult. Çünkü bizim bizden başka dostumuz yok. Bizden başka herkes bize düşman. Çünkü bizim sivil yaşama hakkımız yok. Çünkü biz asker doğduk. Ve ülkede savaş var. En azından ihtimali var. Sizin gibi biat edenler, hiçbir şeyi sorgulamayanlar, yasa öyleyse doğrudur diyen hukukçular - ki yasalar değişiyor ama bu mantalitedeki hukuçuların cevapları değişmiyor -, ülkenin bütün sorunlarını kahvehane seviyesine indirgeyen, kafa yormayan, çözüm üretmeyen, elini taşın altına sokmayan insanlar varolduğu sürece, bu ülkede savaş ihtimali teorileri her daim varolacaktır. Bir coğrafyada bir terör sorunu varsa, problemin özü insanların ölüyor olmasıdır. Ve çözüm yolları ölümü değil yaşamı kutsamaktan geçer. Siz şimdi çözüm için ne yapıyorsunuz? Herhangi bir fikriniz var mı yoksa size söylenegelmiş sloganlar üzerinden mi hareket ediyorsunuz? Pardon ama SİZ KİMSİNİZ?

İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu site, sonunda bana da bunları yazdırdı ya, başka birşey demiyorum.

Nerede
    İSTANBUL, GAZİOSMANPAŞA, Turkey.
    İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı albertobedelli rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Siz, 1923'ten beri gelen ulus yaratma -ki itirazım yok- projesi dahilinden çıkamamış, kimlik konusunda hala o dönemlerin, dayatılan klişelerine biat eden insanlar. Şehitlerimiz, gazilerimiz, Türk tebaası -hanımefendinin biri yazmıştı bu tebaa kelimesini ve belli ki kullanmaktan gurur duyuyordu. Tebaa biat eden demektir- , her Türk asker doğar... Şimdi ben herhangi bir ülkü ocağına, alperenler ocağına, ya da atsızcılar sitesine -ki en üzücü örnek budur- gitsem ve bu konudaki fikirlerini sorsam, sizlerin yazdıklarından farklı cevaplar almam. Ne eksik ne fazla. Peki bu, o kurumların ve verdikleri cevapların yanlış olduğu anlamına gelir mi? Elbette ki hayır. Peki nedir mesele? Mesele, devir değişti. İnsanlar da insanların hayattan beklentileri de değişti. Amasya Tamimi döneminde değiliz artık. Yarın Anafartalar da muharabeye de gitmeyeceğiz. Efendim, bırakınız artık dört tarafımız düşmanlarla çevrili martavalını. O Fransız İhtilali'nden araklama -argo için özür- bir ulus yaratma projesinin kullandığı bir parametre idi. Hala kullanılmaya çalışılıyor ancak dünyaya henüz sadece etnik köken penceresinden bakabilen insanlar -genelde yeni yetme gençler- üzerinde işe yarıyor. Siz sanıyormusunuz ki bize düşman olanlar listesi verenler, aynı ülkelerle ticari, askeri, hukuki konularda anlaşmalar yapıp üzerine kadeh tokuşturmuyorlar. Zaten olması gereken de bu. Güneş bu ülke etrafında dönmüyor sadece. Hepimiz aynı gezegen üzerinde yaşıyoruz. Sınırlar yavaş yavaş belirsizleşiyor. Ticaret ile, internet ile... Ne anlatıyorsunuz bana. Her durumun, birden fazla sebebi, birden fazla bakış açısı, birden fazla sonucu ve birden fazla çözümü varken, siz bana sadece ''her Türk asker doğar'' mı diyeceksiniz yani. Bundan beş ya da on yıl sonra, bu ülkede, Avrupa Birliği uyum yasaları ya da İnsan Hakları Mahkemesi kararları doğrultusunda zorunlu askerlik kaldırılırsa ya da vicdani red kabul görürse ne yapacaksınız. O sloganlardan ibaret dimağınızdan bir slogan seçip, ''ya sev ya terket'' deyip terkedecek misiniz bu ülkeyi. Ülkede yasalar değişiyor. İnsanların bakış açıları değişiyor. Çünkü dünya değişiyor. Hiçbir şey 1923'teki gibi değil artık. O gün bir ulus yaratmak gerekiyordu. Çünkü imparatorluklar çağı sona ermişti. Ve eldeki tek model, ulus-devlet modeli idi. Tamam. Hayhay. Hiç itirazım yok. Gidin bir bakın Çanakkale Şehitliği'ne. Orada omuz omuza, kardeş kardeşe, bu topraklar için can vermiş Türk, Kürt, Rum (amele taburları ), Çerkez, Laz, Müslüman, Yahudi ve Hristiyan göreceksiniz. Peki bugün ne yapıyoruz? Orada bu topraklar için can vermiş Kürt'lerin torunlarını asit kuyularına atıyoruz. Atanlar kimler. Türk halkının bekasını kendilerine şiar edenler öyle mi? Neden? Çünkü bu çocuklar terörist. Peki ben ne yapıyorum? Polis olup yakalıyorum. Savcı olup sorguluyorum. Yargıç olup yargılıyorum. Cellat olup öldürüyorum. Bir de üstüne bunu saklama gereği duyup, asit kuyusuna atıyorum. Hepsini tek başıma yapıyorum. Hukuk mu? Söz konusu vatan ise gerisi teferruat değil mi?Peki bunu ne adına yapıyorum. Kutsal Türk milletinin bekası adına. Peki bugün ne yapıyorum. 85 yıl önce mübadele ile Rum'ların büyük bir kısmını gönderdim. Mübadele harici bırakılan Bozcaada, Gökçeada ve İstanbul Rum'larına, o dedeleri benim dedelerimle omuz omuza savaşıp yan yana düşmüş insanların torunlarına, hayatı en azından bu coğrafyada zindan etmeye çalışıyorum. Nasıl yapıyorum? Varlık vergisi ile yapıyorum. Nasıl yapıyorum? Bizzat Atam dediğim insanın evini bombalayarak ve ''Rum'lar Ata'mızın evini bombaladı'' söylentisi çıkararak, halkı galeyana getirerek, zaten ülkede az sayıda kalmış olan Rumları öldürerek, evlerini, dükkanlarını yağmalayarak yapıyorum. Şimdi ben bütün bu pisliğe bulaştıktan sonra, sen bana diyorsun ki al eline silahı, git bu bizden olmayan herkese doğrult. Çünkü bizim bizden başka dostumuz yok. Bizden başka herkes bize düşman. Çünkü bizim sivil yaşama hakkımız yok. Çünkü biz asker doğduk. Ve ülkede savaş var. En azından ihtimali var. Sizin gibi biat edenler, hiçbir şeyi sorgulamayanlar, yasa öyleyse doğrudur diyen hukukçular - ki yasalar değişiyor ama bu mantalitedeki hukuçuların cevapları değişmiyor -, ülkenin bütün sorunlarını kahvehane seviyesine indirgeyen, kafa yormayan, çözüm üretmeyen, elini taşın altına sokmayan insanlar varolduğu sürece, bu ülkede savaş ihtimali teorileri her daim varolacaktır. Bir coğrafyada bir terör sorunu varsa, problemin özü insanların ölüyor olmasıdır. Ve çözüm yolları ölümü değil yaşamı kutsamaktan geçer. Siz şimdi çözüm için ne yapıyorsunuz? Herhangi bir fikriniz var mı yoksa size söylenegelmiş sloganlar üzerinden mi hareket ediyorsunuz? Pardon ama SİZ KİMSİNİZ?

Ne kadar güzel vede doğru tahliler bravo doğrusu.
    Dostlarımıza şöyle bir bakalım,
    Irak: Ne güzel bir dost topu topu üç beş il talebi var Türkiyeden.
    (Haritalarını Türk milli istihbaratı çizmediyse eğer )
    Ermenistan
    Ne var canım verin gitsin Doğu Anadolu'yu kardeş kardeş yaşayalım
    (Aynı şekilde haritaları Türk istihbaratı çizmediyse eğer )
    Yunanistan
    Megalo İdea
    Yok canımmmm bu tıpkı İtalyanların "anneee Türkler geliyor " paranoyası
    Suriye
    İt tarlası idi daha düne kadar tokadı hissedince "vallah gardaş biz müslüman ve dost'uz " diyip sıyırmayı seçtiler
    Bu ülkeyi kimse bölmek istemiyor bebeklere kurşunlar gökyüzünden düşüyor binlerce günahsız köylü,öğretmen,doktor göktaşları sebebi ile öldüler değil mi ?

Şİmdi bu güzel dostlar arasında ne alemi var onca asker beslemenin değil mi ama.Sizde haklısınız.SAHİ SİZ KİMSİNİZ

BU VATAN TOPRAĞIN KARA BAĞRINDA SIRA DAĞLAR GİBİ YATANLARINDIR.

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı albertobedelli rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu sitenin güzel yanı da bu, sizin bunları yazmanıza izin veriyor.

Yazılanların içeriğine bakınca neresinden düzeltmeye başlasam diye bir hayli düşündüm.

Sahi siz hangi ülkede ve hangi dünyada yaşıyorsunuz?

Dünyada ulus devletler dönemi bittiyse bunu kendi ülkeleri adına tartışmaya açan bir Batı ülkesi örneği verin. Sınırlar yavaş yavaş belirsizleşiyor diye, kendi toprağından bir karış veren, toprağı için savaşmayacak bir uygar dünyalı ülke ismi söyleyin.

imagine there's no countries,
    it isn't hard to do,
    nothing to kill or die for,
    no religion too,
    imagine all the people
    living life in peace...

Bu bir ütopya değildir, ancak bunu gerçekleştirmenin yolu anlattığınız gibi değildir. Irkçılığa elbette karşıyız, yurtsever olmak son dönemde bilhassa pompalandığı gibi ırkçı olmak demek değildir.

Bedelli askerliğin önemli parasal kaynak olduğunu habire tekrarlayıp duranlara da bir çift sözüm olacak. Benim kaynak konusunda, bedelli askerlikten daha iyi bir fikrim var.

Ülkenin Doğu ve Güneydoğusu'nu 450 Milyar Dolar bedelle satılığa çıkaralım. Bakın ne güzel, memleketin iç ve dış borcu kapandı. Bölgeye yatırım yapma gereği kalmadı. Terörizm illeti biteceğinden o kadar askere de gerek kalmadı. Zorunlu askerlik de sona erer, bedel ödemekten de kurtulursunuz.

Nasıl fikir ama?!!!

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    1.823
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu sitede ırkçı olan kimsenin olduğunu sanmıyorum.Hele de ben gibi bir insan bırakın Irkçı olmayı tüm savaşlara,askerlik kurumuna özünde karşıyım.Ama şöyle bir realite'de var; Dünya aynen toplumumuz gibi çok heterojen bir yapıya sahip.Silahlı kuvvetler olmasaydı ne olurdu? Bu yüzden askerlik kurumu gerekli.Benim de askerlik çağında çocuğum var.O da askere gidecek her ülke evladı gibi.Biraz empati lütfen...

İletiler
    43
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konuyu çok güzel bağlamışsınız tebrik ederim sizi Türkiye her yönünde böyle yetkililer olduğu sürece Tr bir adım ileriye gitmez,başka bişey demiyorum,öğrenci olarak bakaya kalıyorsam sorun bende değil sistemdedir,birde mesleğinizden dolayı size danıştığımızı unutmayın yoksa aramızda mesleki veya kültürel bir fark yoktur.... Benim sorunum aslında bu konuyla ilgili değildi ama yinede sizin söylediklerinize dayanamayıp cevap yazdım,artık profesyonel askerlik gerekli,askere gidenler döndüğünde çok güzel şeyler mi paylaşıyor acaba? Biraz samimi olun,1900 lerde yaşamıyoruz artık herşey tekniğe bağlı ama bazı zihinlerin niyeyse zoruna gidiyor,ama zamanla elbet değişecek,herkese iyi günler :rolleyes:

İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Barışa o kadar uzağız ki bırakın barış konusunda hamle yapmayı, üzerine düşünmek bile hayalperestlik olarak algılanıyor. Oysa herşey düşünce ile başlar. Düşünceyi reddederseniz barışa giden bütün yolları tıkamış olursunuz. Terör teknik bir konudur. Ortaya çıkmış sorun adına, çözüm yollarının hepsini kapatıp silaha davranırsanız, sorunu çözümsüzlüğe götürmüş olursunuz. İşte bunun adı terördür. Ve bu yüzden pkk teröristtir. Ama önemli olan onların ne yaptığının yanında sizin de ne yaptığınızdır. Çözümsüzlüğü besleyenler, teröre ortak olurlar.
    Evet ben bedelli askerlik bekliyorum. Farklı yerlere bu talebimi belirten yazılar yazdım. Hiçbir yazımda argüman olarak ekonomiyi kullanmadım. Çünkü doğru bulmuyorum. Benim sorunum çözülsün diye ekonomik krizin derinleşmesini umut etmek bana göre değil. Ben olayın birey hukuku kısmı ile ilgileniyorum. Anayasada halihazırda varolan bir uygulamanın bireyler arasındaki eşitliği zedeleyici olup olmadığı ile ilgileniyorum. Ayrıca, ülkedeki ordu sisteminin, sivillerin düzenli olarak orduya alınmasının gerekçesi olarak önümüze sürülen ''dört yanımız düşmanlarla çevrili'' fikrinin gerçeklikten ziyade bilinçli olarak yaratılmış bir paranoya olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden profesyonel ordu, ordunun Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması gibi konular ile ilgileniyorum. İngiltere'de 1950'lerin ortalarından beri profesyonel ordu var. Ek olarak isteyen gönüllü askerlik yapabiliyor. Ülke savunmalarının zaafa uğradığını iddia edebilir misiniz? Biz de PKK, onlarda IRA var. Hangi ülke daha çözümcül davranmış soruyorum? Hangi ülkenin daha az insan kaybı var? 1980'lerin başında bir avuç çapulcu denilen melanet 50.000'in üzerinde can aldı. Bu halk, halk olsaydı, söylenen herşeye biat etmek yerine biraz sorun üzerine kafa yorsaydı, belki de kaybettiklerimizin birçoğu hala aramızda olacaktı. Bir sorunun sorun olarak algılanması, silahla çözülemeyeceğinin anlaşılması için kaç insan yitirmemiz gerekiyor? Böyle standart bir rakam mı var?
    Evet, durumum aciliyet içermese, bedelliden ziyade bu konuların tartışılmasını arzu ederim. Ki zaten TSK dahil tartışılmaya başlandı. Ancak durumum acil. Yakın zamanda çözemezsem, yıllarca çalıştıktan sonra güçlükle edinebildiğim işyerimi kaybedeceğim. Daha birçok şey kaybedeceğim ancak onlar özel meselelere girdiği için söylemem yersiz olur. Ben olaya kişisel kayıplarım çerçevesinde bakmayı etik bulmadığım için ne bu sayfalarda, ne de başka bir yerde kişisel durumumu bahis konusu etmemiştim. Dert ettiğim durumun hukuki, adaletli olup olmadığı ve insan hakları normlarına uyup uymadığı idi.
    Bir önceki yazımdan, ulus-devlet modelini tartışmaya açtığım sonucunu çıkarmak için özel bir yetenek gerekir. Devrimci değilim. Statükocu da değilim. Zaten dönem devrimler dönemi değildir. Demokratik ilerlemelere, iyileştirmelere inanıyorum. Ancak 1923 Türkiye'sinin ulus yaratmak için kullandığı argümanların artık geçerliliğini yitirmesi gerektiğini, artık bu topluma faydadan çok zarar getireceğini, dünyanın geri kalanından izole olmamamız gerektiğini ve gezegen üzerinde çok yalnızız çook ruh halini kırabilmek için herkes bize düşman paranoyasından kurtulmamız gerektiğini düşünüyorum. Öyle görünüyor ki bunu devlet yapamayacak. İş topluma kalıyor.
    Son olarak; kimse üzerine alınmasın ama ülkede ve dünyada ırkçılıkla pratikte mücadele eden kişi ve kurumların en çok duyduğu cümleyi sizlerle paylaşmak istiyorum.''Irkçı bir insan değilim ama....'' Evet. ''Ama''ların arkası farklı şekillerde dolduruluyor. Birey ırkçı nefreti farkında bile olmadan içinde barındırabiliyor. Zaten ırkçılığın çok tehlikeli olmasının sebebi de bu. Kişi öyle olmadığını düşünüyor. Ancak bir soruna yönelik yorumlarını bir etnik köken temeline bağladığında kaçınılmaz olarak ırkçılığa bulaşıyor.
    Kökenim Karamanoğulları'na, Oğuz boyu Türk'lerine dayanıyor. Baba tarafından Girit, anne tarafından Makedonya mübadili bir ailenin çocuğuyum. Doğup büyüdüğüm Erdek'te, Tatarlar, Çerkezler, Boşnaklar, Kürtler, Rumlar, Lazlar...ile yaşadım. Çok mutlu bir çocukluk geçirdim. Çünkü bu derece farklı kültürlerin birarada birbirini ötekileştirmeden yaşayabildiği bir coğrafyaydı yaşadığım yer. Aksini yapanlar da vardı ama. Sahip olduğum bütün etnik unsurlarla gurur duyuyorum. Bu unsurlar beni komşularımdan ya da vatandaşlarımdan üstün yapmaz. Olsa olsa zengin yapar. Kültürel anlamda zengin.
    Kendimize kimlik biçebilmek için ötekileştirdiğimiz kimliklere ihtiyaç duymayacağımız günler dileğiyle. Saygılar.
    Konu albertobedelli tarafından (29-03-2009 Saat 01:15:56 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı alonewolf_3469 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ne kadar güzel vede doğru tahliler bravo doğrusu.
    Dostlarımıza şöyle bir bakalım,
    Irak: Ne güzel bir dost topu topu üç beş il talebi var Türkiyeden.
    (Haritalarını Türk milli istihbaratı çizmediyse eğer )
    Ermenistan
    Ne var canım verin gitsin Doğu Anadolu'yu kardeş kardeş yaşayalım
    (Aynı şekilde haritaları Türk istihbaratı çizmediyse eğer )
    Yunanistan
    Megalo İdea
    Yok canımmmm bu tıpkı İtalyanların "anneee Türkler geliyor " paranoyası
    Suriye
    İt tarlası idi daha düne kadar tokadı hissedince "vallah gardaş biz müslüman ve dost'uz " diyip sıyırmayı seçtiler
    Bu ülkeyi kimse bölmek istemiyor bebeklere kurşunlar gökyüzünden düşüyor binlerce günahsız köylü,öğretmen,doktor göktaşları sebebi ile öldüler değil mi ?

Şİmdi bu güzel dostlar arasında ne alemi var onca asker beslemenin değil mi ama.Sizde haklısınız.SAHİ SİZ KİMSİNİZ

BU VATAN TOPRAĞIN KARA BAĞRINDA SIRA DAĞLAR GİBİ YATANLARINDIR.
    Sayın beyefendi. Adama, topraklarımdan üç-beş il istiyorsun derseniz, size, ordunla, silahınla topraklarıma girip, dağlarımı bombalayan sensin derler. Adama, megalo idea derseniz, size, Türk İntikam Tugayı, Büyük Türk Dünyası, Turan Ülküsü ... derler. Adama çizdiğin haritalar derseniz, size, senin ders kitapların derler. Size, Devlet İstatistikleri Enstitüsü'nün yayımladığı Türk ve Türklük kitabını öneririm. Kitap Kürt sorununa çözüm olarak ''jenosit'' öneriyor. Yani soykırım. Gizli saklı değil, ima değil. Açık açık öneriyor. Faydalı, küçük bir bilgi vereyim. Devlet İstatistikleri Enstitüsü kurumu, 27 mayıs darbesi sonrasında Başbakanlık Müsteşarlığı'na getirilmiş Albay Alparslan Türkeş tarafından kurulmuş. Her ülkede milliyetçiler ve ırkçılar var. Türkiye'de,Yunanistan'da, Ermenistan'da... Milliyetçi ya da ırkçı olmak kişinin kendi tercihidir. Tehlikeli olan öyle değilmiş gibi davranması ya da zannetmesidir.
    Ben hayata, beni ben yapan sivil, birey gözlüklerimin arkasından bakıyorum. Sorunlara devlet gözlüğü ile bakamam. Çünkü devlet sadece bana ait değil. Ama bu devletin icraatlarının beni bağlamadığı anlamına gelmez. Tabii ki bağlar. Tabii ki bana bir sorumluluk getirir. Ancak aynı sorumluluk, doğru bulmadıklarımı eleştirme ve muhalif olma yetkisini de beraberinde getirmelidir. Yoksa devlet ile birey arasındaki ilişki sakat olur. Birine sorumluluk verip, yetkisiz kılamayacağınız gibi, yetki verip sorumsuzluklarını da görmezden gelemezsiniz. Her iki durum da sağlıksızdır. Ben devlet değilim. Devletin, hakkında sorumluluk taşıdığı bireylerden biriyim. Bir sorunum var. Ve yetki verdiğim devletin sorunumu çözme sorumluluğunu yüklenmesini bekliyorum. Eğer kişisel talebim, diğer bireylerin haklarını taciz eder nitelikte ise bu talepten vazgeçmek zorundayım. Ancak bu durum, önüme sürdüğünüz gerekçeler üzerinden kestirilip atılamaz. Söz konusu olan ben ve benim gibi binlerce insanın hayatı ise kimse kusura bakmasın ama talebimde haksız olduğum konusunda tatmin edilmek istiyorum. Varlığım herşeyden önce kendi varlığıma armağan. Daha sonra birlikte yaşadığım vatandaşlarıma. Ama asla devlet denen bir organizasyona değil. Demokrasi iyidir. Herkes için.
    Sivil günler dilerim. Saygılar.
    Konu albertobedelli tarafından (29-03-2009 Saat 01:02:43 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Anlam bozukluğu yaratan kelimeyi değiştirme.

+ Konuyu Yanıtla
19 / 26 Sayfa İlkİlk ... 91011121314151617181920212223242526 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Zorunlu askerlik ne zaman kalkar

askerlik nezaman kalkar

askere gitmesem

turkiyede zorunlu askerlik nezaman kalkar 2016

turkiyede ne zaman zorunlu askerlik kalkar

askere gitmesen ne oluraskerlige gitmesem ne olurzorunlu askerlik ne zzorunlu askerlik kalkar mıborcu olupta askere gitmesem olmaz mitürkiyede zorunlu askerlik ne zaman kalkarçağırmışlar gitmesek olmaz asker sözüzorunlu askerlik 2 yil icinde kalkarzorunlu askerlik nasıl kalkar askerliğe gitmesem ne olur 2014https:www.hukuki.netshowthread.php50456-Askere-gitmesem-olmaz-mi&page=11
Forum