+ Konuyu Yanıtla
8 / 8 Sayfa İlkİlk 12345678
71 den 80´e kadar toplam 80 ileti bulundu.

Konu: Evlilik / Boşanma

Evlilik / Boşanma Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Evlilik / Boşanma

Boşanma oranı yüzde 80'i geçti

Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu'na göre son 10 yılda boşanmada artış oranı yüzde 80.7. Bir yıllık evliliklerde de boşanma sayısı arttı..

Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu'nun değerlendirmelerine göre; 1990 sonrası istatistiki veriler, boşanma oranlarının hızla arttığını ortaya koyuyor. TÜİK'in verilerine göre, 1993'te 27 bin 725 olan boşanma sayısı, 2003'te yüzde 80.7 artarak 50 bin 108'e ulaştı. Araştırmanın diğer sonuçları ise şöyle:

İLK YIL TEHLİKESİ

* İstatistikler, evliliklerinde daha bir yıl dolmadan boşananların sayısının arttığını ortaya koydu. 1993 yılında 825 olan bir yıldan önce boşananların sayısı, 2003 yılında yüzde 40.8'lik artışla 1162'ye çıktı.

* 1993'te 3 bin olan iki yıllık evliler arasındaki boşanma oranı 2003 yılında 4 bin 659'a çıktı. Boşanma sayısı üç yıllık evli ler arasında yüzde 42.1, dört yıllık evliler arasında da yüzde 58.6 oranında arttı. 1993'te 2 bin 557 olan üç yıllık evliler arasındaki boşanma oranı 4 bin 263'e, 1993'te 2 bin 206 olan 4 yıllık evliler arasındaki boşanma oranı da 3 bin 498'e ulaştı.

* 1993 yılında bin 785 olan beş yıllık evli çiftler arasındaki boşanma oranı da yüzde 84.5'lik artışla 2003 yılında 3 bin 294'e çıktı. 6 ile 10 yıl arasında evli çiftler arasındaki boşanma oranı ise 10 yıllık dönemde yüzde 88.5 oranında artış gösterdi. 1993 yılında 5 bin 786 olan 10 yıllık evli çiftler arasındaki boşanma sayısı 2003 yılında 10 bin 909'a yükseldi. 11-15 yıllık evli çiftler arasındaki boşanma oranı da yüzde 85.7 oranında artarak 3 bin 517'den 6 bin 529'a çıktı.

* 10 yıllık dönemde 16 yıldan fazla evli çiftler arasındaki boşanma oranında da artış yaşandı. 1993'te 4 bin 871 olan 16 yıldan fazla süredir evli çiftler arasındaki boşanma oranı yüzde 121.6'lık artışla 10 bin 795'e yükseldi.

Sabah

Hukuki NET Güncel Haber

Evlilik / Boşanma konulu yargıtay kararı ara
    Evlilik / Boşanma konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    20
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evlilik karşılıklı özveridir, bu özveri yerine hep ben denirse bu birliktelik değil ayrılıktır, evliliğin sonsuza kadar yaşaması için biz demesini bilmeniz lazım.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.775
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kahve çekirdekleri ve evlilik

Bir baba evlenmek üzere olan oğluna tavsiyelerde bulunuyormuş.

"Son tavsiyemi mutfakta anlatmak istiyorum" demiş.
    Mutfak ve yemek yapma konusunda hiç bilgisi olmayan oğul "Olur" demiş çekine çekine.

Baba, ocağa aynı büyüklükte üç kap koymuş,hepsini suyla doldurup üçünün de altını yakmış.
    "Şimdi, istediğim herşeyden iki tane vereceksin bana" demiş oğluna.
    Sırasıyla havuç,yumurta ve kavrulmamış kahve çekirdeği istemiş...

Oğlu hepsinden ikişer tane vermiş babasına.

Adam iki havucu birinci kaba,
    iki yumurtayı ikinci kaba
    ve iki kavrulmamış kahve çekirdeğini de üçüncü kaba koymuş.

Her üçünü de yirmi dakika süreyle kaynatmış.
    Daha sonra kapları indirip yemek masasına buyur etmiş oğlunu.

Yemek masalarında üç tabak duruyormuş.
    Kaplarda kaynayan havuçları, yumurtaları ve kahve çekirdeklerini büyük bir özenle tabaklara yerleştirmiş.

Sonra oğluna dönüp sormuş: "Ne görüyorsun?"

Oğlu düşünürken açıklamaya başlamış.
    "Havuçlar haşlandıkça aslını kaybedip yumuşamış.
    Yumurtalar görünüşte baştaki gibi sert duruyorlar ama içleri katılaşmış
    Kahve taneleri ise olduğu gibi duruyor,başta neyseler sonunda da öyleler..."

Sıra tavsiyeye gelmiş:
    "Evlilikte aşk ve şefkat birlikte olmalıdır.
    Aşksız bir evlilikte her iki eş de şu gördüğün havuçlar gibi birbirlerini tüketirler,eskitirler,pörsütürler.

Şefkatsiz bir evlilikte ise eşler birbirlerine ne kadar tahammül etseler de,
    şu gördüğün yumurtalar gibi içten içe katılaşırlar,birbirlerinden uzaklaşırlar.

Aşk ve şefkatin olduğu bir evlilikte ise,
    şartlar ne olursa olsun,eşler tıpkı şu kahve taneleri gibi,birbirlerinin yanında kalırlar,kendi kişiliklerini yitirmezler.
    Kahve tanelerinin tekrar kaynatılmaya hazır olmaları gibi,onlar da birbirleriyle baş başa uzun yıllar geçirmeye isteklidirler."

Delikanlı aldığı bu dersten tatmin olmuşa benziyordu.
    "Asıl ders bu değil! " dedi baba.
    Oğlunun elinden tuttu,ocağın üzerinde bıraktığı kapların içinde kalan suları gösterdi.

Havuçlardan ve yumurtadan arta kalan suya bak...
    İkisinde de bir tat yok"

Kahve çekirdeklerini çıkardığı kaptaki suyu yavaşça bir fincana boşalttı.
    Mis gibi taze kahve kokuyordu.Fincanı oğluna uzattı.
    "İçmek istersin herhalde" dedi.

Oğlu kahvesini yudumlarken konuşmasını sürdürdü.
    "Kahve çekirdekleri gibi birbirini tüketmeyen eşlerin paylaştığı yuva da işte böyle olur.
    Mis gibi,temiz ve huzur verici.
    Herkesin fincanına koyup yudumlayacağı taze kahve gibi...
    Çünkü onlar birbirlerini harcamayarak,birbirlerine aşkla ve şefkatle davranarak hayata kendi tatlarını,kokularını ve renklerini katmayı başarırlar."

Kahve taneleri gibi olabileceğiniz bir yaşam geçirmeniz dileğiyle.....

İletiler
    584
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı commodore1tr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben hala evlenmemiş birisiyim. Bazen evlilik teklif edemediğim için kız 'bu salak evlenmeyi bile teklif edemiyor ' diyerek gitti yada ben cesaretimi toplayana kadar iki çocuk annesi evli bir kadın oldu. Kişisel olarak evliliğe ne çok sıcak bakıyorum nede çok soğuk ama kız tarafı evlenme teklif ederse daha iyi olur diye düşünüyorum ))
    Neyse konum bu değil elbette gerek yaşadığımız reel ortamda gerekse medya haberlerinde n ve gerekse buradaki sanal hukuk sitesinde yazıları dikkatle okurken genelde hep boşanmayla ilgili çokluk dikkatimi çekiyor. ' nasıl daha ucuza boşanırım ? , öldürsem dul mu olurum bekar mı? , malları ne yapacağız ?' v.s v.s Bu beni hem üzüyor hem düşündürüyor.
    Anlamıyorum ne biçimbir evliliktir ki daha senesi dolmadan boşanmaya gider? Görücü usulü evlilik çok az kaldığına göre (ki en az boşanma bu tarz evliliklerde istatistiklere göre ) nasıl bir tanışma sonucu oluşan evlilik bu kadar çabuk boşanmaya gidiyor ?
    Yani insanlar (kız erkek farketmez) birbirlerini bir şekilde tanıyor hoşlanıyor dolaşıyor bakıyorlar ki anlaşıyorlar iş dahabüyüyor söz dü nişan dı derken aileler de kaynaşıyor sonra bir ömür boyu birliktelik için nikah salonuna gidip senesi dolmadan da mahkemeye gidiliyor ?
    Evliler , boşanmak için müracaat edenler boşanmışlar lütfen bir ses verinde ben bir anlayayım inanın ki şaşkınlıkla izliyorum bu tip olayları
    Çok büyük konuşmayayım ama eğer başarabilirde evlenirsen bir günnn kesinlikle ayrılmak zorunda kalacağım tek konu 'ihanet' olacaktır.

bilmiyorum dediğim konu hakkında 2 saat eh bence dersem günlerce konuşurum

Gerçekten oranlar korkutucu ve düşündürücü. Bence de burda özellikle deneyimlerinden yararlanılacak insanları dinlemek fikir verebilir. Gerek görev sırasında gerekse yakın çevremizde buna yönelik çok sayıda vaka ile karşılaşıyoruz. Psikolojik olarak baktığımızda, bir ilişkiyi yürütemeyen iki insanın ayrılık kararı vermesinden daha doğal bir sonuç olamaz diye soğukkanlı bir bakış ile bakılabilirse de burda okuduğum pek çok vaka da şunu görebiliyorum ki en büyük nedenlerden biri aldatma sanki. Ekonomik nedenler, kişisel (kültürel dahil) uyuşmazlıklar da diğer nedenler arasında yer alıyor.

Evliliği sürdürmek için aşktan daha fazla değerler ,yeterlikler gerekli. Bunu anlayabilen ve bunun için çaba harcayanlar için evlilik sürdürülebilir. Tabii ki tek taraflı değil bunlar. En çok etkilenenler ise önce çocuklar ve sonra da kadın gibi görünüyor.

İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı commodore1tr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ben hala evlenmemiş birisiyim. Bazen evlilik teklif edemediğim için kız 'bu salak evlenmeyi bile teklif edemiyor ' diyerek gitti yada ben cesaretimi toplayana kadar iki çocuk annesi evli bir kadın oldu. Kişisel olarak evliliğe ne çok sıcak bakıyorum nede çok soğuk ama kız tarafı evlenme teklif ederse daha iyi olur diye düşünüyorum ))
    Neyse konum bu değil elbette gerek yaşadığımız reel ortamda gerekse medya haberlerinden ve gerekse buradaki sanal hukuk sitesinde yazıları dikkatle okurken genelde hep boşanmayla ilgili çokluk dikkatimi çekiyor. ' nasıl daha ucuza boşanırım ? , öldürsem dul mu olurum bekar mı? , malları ne yapacağız ?' v.s v.s Bu beni hem üzüyor hem düşündürüyor.
    Anlamıyorum ne biçimbir evliliktir ki daha senesi dolmadan boşanmaya gider? Görücü usulü evlilik çok az kaldığına göre (ki en az boşanma bu tarz evliliklerde istatistiklere göre ) nasıl bir tanışma sonucu oluşan evlilik bu kadar çabuk boşanmaya gidiyor ?
    Yani insanlar (kız erkek farketmez) birbirlerini bir şekilde tanıyor hoşlanıyor dolaşıyor bakıyorlar ki anlaşıyorlar iş dahabüyüyor söz dü nişan dı derken aileler de kaynaşıyor sonra bir ömür boyu birliktelik için nikah salonuna gidip senesi dolmadan da mahkemeye gidiliyor ?
    Evliler , boşanmak için müracaat edenler boşanmışlar lütfen bir ses verinde ben bir anlayayım inanın ki şaşkınlıkla izliyorum bu tip olayları
    Çok büyük konuşmayayım ama eğer başarabilirde evlenirsen bir günnn kesinlikle ayrılmak zorunda kalacağım tek konu 'ihanet' olacaktır.

bilmiyorum dediğim konu hakkında 2 saat eh bence dersem günlerce konuşurum
    ymk göre eşler boşandıktan sonra artık kimliklerine bekar olarak durumları yazılır ve ikinci evlilik yapmış olanlar ise mahkemeye başvurarak düzelte bilir.
    mal konusunda ise artık değer hesapsanır ve mallar takas yoluyla ayrılır. yani eşlerin kişisel malları hariç diğer mallar yani evlilik içinde karşılığı verilerek alınan mallardan borçlar ..vs çıkarılarak ortaya artık değer çıkar ve bu durumda artık değer ikiye bölünür. bütün bu durumlarda eşler başka bir mal rejimi seçmedikleri zaman geçerli olur.

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

TÜİK'in istatistiklerine göre geçen yıl ortalama ilk evlilik yaşı erkeklerde 26,1, kadınlarda 22,8. Geçen yıl 638 bin çift evlendi; 94 bin çift boşandı. 10 boşanmanın dördü evliliğin ilk beş yılı içinde gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu, geçen yılın evlenme ve boşanma istatistiklerini açıkladı. 2007'de 638 bin 311 çift evlendi. Bu sayı 2006'da 636 bin 121'di.
    İlk kez evlenen çiftlerde ortalama yaş farkı 3,3. Türkiye'de erkekler için ilk evlilik yaşı ortalama 26,1. Kadınlarda 22,8.

İstanbul'da daha geç evleniliyor. İstanbul'da ortalama ilk evlenme yaşı erkeklerde 26,9, kadınlarda 23,7.

En düşük ortalama ilk evlenme yaşı erkeklerde 25'le Orta Anadolu ve Batı Karadeniz Bölgesi'nde, kadınlardaysa 21,5'le Orta Anadolu Bölgesi’nde görüldü.

10 boşanmanın dördü, ilk beş yılda

Geçen yıl 94 bin 219 çift boşandı. 2006'da bu rakam 93 bin 489'du.
    2007'deki boşanmaların yüzde 42'si evliliğin ilk beş yılı içinde, yüz boşanmadan dördüyse bir yılı doldurmadan önce gerçekleşti.

TÜİK'e göre 2007'de boşanmaların en yüksek olduğu bölgeler Ege, İstanbul ve Batı Anadolu.

Bianet

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    301
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aşk bir görme kusuru evlilik bu kusurun tedavisidir.

Prof Dr Mehmet Sungur

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir büyüğüm bana yıllar önce en iyi evlilikler konusunda şunu söylemişti;

" En iyi evlilikler kör bir kadınla sağır bir erkeğin evliliğidir"

Bunu her zaman aklıma getiririm ama 8 yıl bitiyor evleneli bir türlü sağır olmayı beceremedim....Ha eşim kör oldu mu ? O da olmadı..Herşeye şikayet , herşeyi tekrar ısıtıp önüne getirmek bunlar hala varr....Bakalım nereye kadar...

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle yıllar bazında boşanma oranları veriliyor kimi zaman. Ancak bunlar, boşanmanın kesinleştiği tarihler. Yani, insanlar boşanmak için mahkemeye başvurduklarında hemen boşanamıyorlar (anlaşmalı boşanma değilse), en az 3 sene devam ediyor. İşin içine maddi konular da girince; mahkeme ya o şekilde yıllar boyunca sürüyor ya da boşanma kararı verilip dosya tefrik edilerek, maddi konulardaki davaya kalınan yerden devam ediliyor. Maddi konuların tespiti için ekspertiz raporu, değerinin belli bir oranında harç yatırılmasına hükmedilmesi, tanıkların dinlenmesi ise, yine yıllar boyu devam edecek olan bir sürecin adımları.

Kısacası, insan başına gelecekleri bilse tabii ki yanlış adım atmaz. Ancak belirli bir yaşa gelmiş, çevre tarafından ilk gençlik çağından itibaren evlenmesi yönünde baskılara maruz kalmış bir bayanın, iş-özel yaşam vb. ortamlardan kaynaklanan sıkıntılardan kurtulmak adına; evlenip ayrılmış, çocukları olan biriyle kısa süre içinde tanışarak evlenmesi, akabinde bir de çocuğunun olması (bu ben oluyorum ), sanırım sadece kendisini değil, çocuğunu ve ailesini de çok derinden etkileyen büyük bir yanlış olsa gerek. Belki küçük yaşta babasını kaybetmiş olmak, yalnızlık korkusu vb. etken olabilir.

Ama tek taraflı özveri yetmiyor ve hiçbir şey tek taraflı olmamalı, aileler de çocuklarını yetiştirirken olması gereken değerleri onlara vermeye çalışmalı. Bu arada kaybettiğim maddi ve manevi kayıplar da oldukça fazla. Maalesef karşınızdaki insan en başta çocuğuna karşı sorumluluk duymuyorsa, üstelik kanunlardaki boşluklardan faydalanacak kadar açıkgöz ise (edinilmiş mal paylaşımı, vb..), karşısındakini bir kadın, bir eş olarak değil de para makinesi olarak görüyorsa, yalancıysa ve sahip olduğu sıfatlar bu şekilde sürüp gidiyorsa, BOŞANMAK kaçınılmaz oluyor.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4.403
    Blog yazıları
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Boşanmayı azaltmak için acaba evlilik öğrenilebilir mi?

"Evlilik iletişimin en sık yaşandığı, karşılıkla anlayış ve desteğin en yoğun olduğu bir alan. Farklı iki kişilik ve anlayışın bir araya gelerek kendilerini yeniden inşa ettikleri bir süreçtir. Dinleme ve anlama bu süreçte çok önemlidir. Elbette kişinin kendini tanıması, iyi ve kötü yönlerinin farkında olması da bir o kadar önemli.

Abartılı beklentiler ise iletişim kazalarına en çok neden olan bir durumu gösteriyor. Giderek artan boşanmalara tanık olduğumuz gibi farklı dünyalarda olmasına rağmen ‘evliymiş gibi’ yapan kişilerde az değil etrafımızda. Kaliteli zaman paylaşımının olmayışı, gelişime açık olmamak, hedef birliğinin sağlanamayışı gibi konularda zihnimizi kurcalayan pek çok soru vardı…

Bunların cevaplarını almak üzere konu hakkında önemli çalışmaları olan, eğitimler veren Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Öğretim Üyesi Halkla İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Hüdaverdi Adam’ın kapısını çaldık ve sorularımızı yönelttik."

www.hurriyet.com.tr 'nin sunduğu bu çalışmayı okumak için Tıklayınız

+ Konuyu Yanıtla
8 / 8 Sayfa İlkİlk 12345678

Bu sayfada bulunan kavramlar:

bosanmak uzere olan evli erkek

hakaride evlendirme usulu

evliliği aceleye getiren kişi

bekarlar evlenmek istiyor evliler boşanmak gorsel

boşanmak üzere olan erkeğin psikolojisi

Forum