+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Verilmeyen beyannameler !!!

Verilmeyen beyannameler !!! Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    32
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Verilmeyen beyannameler !!!

Merhabalar...
    Sıtıntıya düşeme neden olan bir konuda, bilgi sahibi olanların yardımlarını bekliyorum.
    2004 Yılından bu yana, işyeri sahibiyim. 2011 yılı başında, torba yasadan faydalanarak tüm vergi borç ve cezalarımı ödedim. Bu ödemeyi yaparken, verilmemiş beyannamem olup olmadığına bakılmış ve aksi bir durum olmadığı söylenerek, hesap kesimi yapılmıştı.
    Bu kere; vergi dairesinden 2007 yılının tamamı ve 2008 yılının 8 ayı için beyannamemin verilmediği söylenmiştir.
    İlk olarak, benim bu beyannameleri cezalı duruma düşmeden veya az bir ceza ödeyerek bugün itirabariyle vermem mümkün müdür? İkincisi , vergi dairesi bu durumu çok geç farketmemiş mi? Kurumun bu durumda sorumluluğu yok mudur (ayrıca borç öderken, verilmeyen beyanname olmadığı söylenmişti) ? Üçüncüsü de, vergi dairelerinde her mükellef için, gidip baktığında nelerin verilip verilmediğini görebileceği bir dosya tutulmakta mıdır?

Bu sorunu çözmem için yardımda bulunursanız, ziyadesiyle müteşekkir olucam. Herkese saygılarımla, iyi günler ve işlerinizde kolaylıklar diliyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Verilmeyen beyannameler !!! konulu yargıtay kararı ara
    Verilmeyen beyannameler !!! konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Verilmeyen beyannameler !!!

2007 yılı ve 2008 yılı için verilmeyen beyannameler yüzünden takdir komisyonuna sevk edilebilir. ayrıca öz.us. cezası (beyannameleri elektronik ortamda vermediğiniz için) yiyebilirsiniz. ancak bunlar vergi mahkemelerinde kalkar. eğer bu yıllarla ilgili bir ihbarname gelirse yazarsanız yardımcı olurum. şu an size bir ihbarname gelmeden yapacağınız bir şey yok. Bir şey yok derken kendinizde beyanname vere bilirsiniz tabiki. ancak yine beyannamelerleri el. ort.süresinde vermediğinizden öuc kesilecektir. bu nedenle beklemeniz daha mantıklı ve doğru olur

İletiler
    32
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Molyer;
    İlginiz ve bilgilendirmeniz için teşekkürler. Şunları da sunarsam size,konu biraz daha aydınlanmış olacaktır sanırım. Vergi dairesinden, 19 Ocak 2012 'de bir dilekçeyle müracaat etmem ve o tarihlerde hiçbir faaliyetim olmadığını bildiirmem gerekmiştir.
    Açıkçası; beni şüpheye düşüren durum şu olmuştur. Önce mevcut muhasebecim arayarak "Vergi dairesi'nde bir sorun var. 15-20 bin lira gibi bir ceza kesebilirler" dendi. Daha sonra, ben vergi dairesine gittiğimde, oradaki görevli "Sakın muhasebecine birşey söyleme, ben bunu şefle bir görüşüp sana yardımcı olmaya çalışayım, değilse çok yazık 15.000TL. yi bulur cezan" şeklinde açıklama yapıldı. Bir sonraki gün aradığımda da, sen 19/01/2012'de o tarihlerde bu iş kolunda faaliyetin olmadığını bildirir bir dilekçeyle müracaat et de ondan sonra bakalım" denmiştir. Bu, sizce de şüphe doğuran bir durum diil midir!
    İlk yazışımda, vergi dairelerinde mükellefler için ayrı ayrı dosya tutulup tutulmadığı, tutuluyorsa buna mükellefin bakıp bakamayacağı yönündeki sorum bu yüzdendi. Sanki, tarafıma 15.0000lik ceza çıkartıp sonra bunu el altından 3-5bine düşürüp güya lütufta bulunacaklar gibi bir durum söz konusu. Diilse, 2007 yılındaki eksik beyannamenin-ki daha önce eksik beyannamen yok denerek hesap kesilip torba yasadan yararlandırılıyorum- 4 yıl sonra ortaya çıkarılmasında vergi dairesinin kusur kahabahati yok mudur?
    Son olarak da; aksi bir durum halinde, bununla ilgili cezaların mahkeme tarafından kesinlikle kaldırılacağını mı söylüyorsunuz.
    Cevabınız için şimdiden teşekkürler. İyi günler ve kolaylıklar diliyorum..

İletiler
    32
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Molyer;
    İlginiz ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
    Şunları da sunarsam size, konu biraz daha aydınlanmış olucaktır diye düşünüyorum. Beni ilk önce mevcut muhasebecim arayarak "Vergi dairesinde problem var, 15.20 bin TL. ceza kesebilirler" dendi. Akabinde ben vergi dairesine gittiğimde ise buradaki memur "Sen şimdi sakın muhasebecine birşey söyleme, ben bunu şefle bir görüşeyim, değilse çok yazık 15.000 lirayı bulur cezan" şeklinde açıklama yapılmış. Ertesi gün aradığımda ise " Sen 19 Ocak 2012'de, o tarihlerde bu iş kolunda bir faaliyetin olmadığına ve sonlandırdığına dair bir dilekçe yaz gel, ondan sonra bakalım" denmiştir.
    Sizce de şüphe doğuran bir durum diil midir bu! Sanki, önce olmadığı halde 15-20 bin TL. gibi bir ceza çıkartıp sonra da el altından 3-5 bin liraya hallederek lütufta bulunmuşlar izlenimi oluşturmak isteniyor gibi geldi bana, emin olmamakla beraber tabi.
    Vergi dairesinde, bugüne kadar mükellefiyetimle ilgili ne yapılmış ne yapılmamış görebiliceğim bir dosyam var mı, bunu incelemem mümkün mü acaba! Ve 1 gün günüm var, sizce bahsi edilen dilekçeyi vereyim mi, ne gibi bir sonuç duğurur?
    Son olarak da, aksi bir durumda kesilecek cezanın mahkemede kesinlikle iptal edileceğini mi söylüyorsunuz. Şimdiden teşekkür eder, iyi günler ve kolaylıklar dilerim.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

öncelikle mükellefiyetiniz 2004 yılından bu yana kesintisizmi devam etti. çünkü o dönemler için (eksik beyan) faaliyetim yoktu tarzında dilekçe anlamsız geldi.(ancak dosyanın durumunu bilmiyoruz tabi ) yani önemli olan işi bırakma vermenizdi. bunlar yapılmamış (işi bırakma). Mükellefiyetinizle ilgili durumunuzu gösteren bir tarh dosyası tabiki vergi dairesinde bulunmaktadır. buradan gerekli şeyleri isteyebilirsiniz. Vergi dairesine istendiği şekilde bir dilekçe verebilirsiniz bu bir sıkıntı doğurmaz. en azından verin sonucuna göre hareket edersiniz. eğer bir ceza gelirse mahkemelrde kesin kalkar. (elektronik beyan usulüne uymamayla ilgili cezalar kesin kalkar. Takdir komisyonu kararlarıda ellerinde o dönem sattığınız ürünle ilgili kesin done yoksa kalkar. Mesela araba alım satımı yapıyorsunuzdur noter satışı aracın satıldığının ve kasko değeride değerinin kesin tespitidir.) o nedenle faaliyet türünüzde önemli. Örneğin stopaj yönünden beyannameyi vermediniz syopaja tabide kira ödemeniz var.tkk kira ödemenizle ilgili çıkarttığı matrahta bir doneye göre olduğu için belgeli tespittir.Ancak faaliyet türünüzün ve diğer durumlarınızın bu örneklerle alakalı olduğunu sanmıyorum. Faaliyetinizle ilgili ve o beyan verilmeyen dönemle ilgili yaptığınız ticari faaliyeti belirtirseniz daha detaylı bilgi verebilirim.

İletiler
    32
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Molyer;
    Yeniden teşekkürler. Şöyle açıkliim. 2004 yılında Sigorta Aracılık Hizmetleri ve Emlak adı altında kurmuştum işyerimi ve vergi levhamda bu şekilde yer aldı. 2004 -2007 yılları arasında bu dalda amatörce faaliyetlerim oldu. Yani asıl bir acenteye bağlı olarak çalıştım. Bulunduğum yerde, tatminkar bir portföy oluşturamadığım için de, bu işle ilgili faaliyeti durdurdum. Emlak konusunda faaliyetim devam etmektedir. Ancak tabi, büyük bir hata yaparak muhasebecimi denetlemedim. O da sağolsun, bu iş koluyla ilgili kapatma dilekçesi vermemiş.
    Şimdi, bahsi edilen şekilde bir dilekçe vererek belirtilen dönemlere ait bir faaliyetim olmadığını bildirmem halinde ne olacaktır? İzlemem gereken yol tam olarak nedir?
    Ayrıca; hoşgörünüze solacak sığınarak bir sorum daha olacak size. Bir fabrika işletmediğime göre, kendi muhasebemi ve defterimi tutma, beyannamelerimi kendim verme gibi bir hakkım var mı acaba? 2008 yılında gelir idaresinden şifre alarak, 2 ay boyunca beyannamelerimi kendim vermiştim ancak, daha sonra muhasebemi kendi kendime tutamayacağım söylenerek şifrem iptal edilmiştir. Muhasebecilerle aramızda bir sözleşme filan olmuyor. Hatayı onlar yapıyor ve sonrasında ceremeyi ben çekiyorum. Bu konuda da aydınlatırsanız sevinirim.
    İyi günler ve kolaylıklar diliyorum...

Nerede
    Ankara
    İletiler
    701
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle mükellefiyet ve faaliyet türünü şöyle açıklayayım. Bir sigorta acentesi açtınız ve yoklamanızla işe başlamanız yapılarak mükellefiyetiniz açıldı. Daha sonra emlak işinede girdiniz. V. Dairesine faaliyetinize bir kol daha girdiğini bildirirssiniz. Bu yapacağınız faaliyetlere göre artabilir. İşi bırakma demek bütün faaliyetleri bırakmak demektir.Muhasebecemi denetlemedim diyorsunuz ama emlak faaliyetiniz devam ettiği için (sigorta faaliyetini bitirseniz bile) beyannamelerinizi vermeniz gerekiyordu. Bu aşamada sizin muhasebeci ile aranızdaki ihtilaf doğuyor. Tabi bunun bu şekil hale gelmesinde iki tarafında nedenleri vardır. Bu nedenle vereceğiniz dilekçe birşey değiştirmeyecek diyorum. Ancak şöyle bir durum var eğer sigorta acentesi iseniz (ancak sigorta şirketleri acenteliği şahıs işletmelerine yapıyorlarmı bilmiyorum) Bbir fikir olsun diye belirtiyorum- sigorta firmaları bankacılık ve sig. muamele vergisi verir. şimdi dairede sizin üstünüzde iki faaliyet olupda bsmvyi göstermediniz gözüküyorsa o zaman ben bu faaliyeti bıraktım tarzında dilekçe işe yarar. yani bu mali işler öyleki her cevaba göre çözüm ayrı yola ayrılıyor
    Muhasebeyi kendiniz tutma konusunda ise işletme esasına göre defter tutuyorsanız kendiniz biraz daha rahat şekilde tutabilirsiniz ancak bilanço usulü sıkıntılıdır. Bence muhasebeci tutmanız daha mantıklı. En azından sıkıntılı iseniz muhasebecinizi değiştirin.

İletiler
    32
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Molyer;
    Bir kez daha teşekkürler. Ben şimdi bir dilekçe hazırladım, içeriği şöyle. 2004 yılında tali acente olarak başladığım sigortacılık işini 2006 yılı sonunda tamamen bıraktım. Zaten, İstanbul'da olan ana acentenin arada verdiğim bazı işleri yapıyordum. Düzenli ve tatminkar bir portföy oluşturamadığım için sigortacılık konusundaki tüm faaliyetimi sonlandırdım" vs.. şeklinde. Umarım sorunu çözebilirim bu şekilde. Hayırlısı diyelim. Dilekçenin sonucuna göre sizden yine yardım istiicem. İyi günler ve kolaylıklar diliyorum...

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

8 aydır verilmeyen emlak beyannamesinin cezası nedir

Forum