+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.

Konu: Eczacı Odasına karşı Nasıl Dava Açabilirim?

Eczacı Odasına karşı Nasıl Dava Açabilirim? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    hatay
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Eczacı Odasına karşı Nasıl Dava Açabilirim?

Anlatacağım konu biraz uzun , umarım sıkılmadan okur ve bana yardımcı olursunuz...Şimdiden teşekkür ediyorum.

10 yıllık eczacıyım. Son 6 yıldır serbest eczacılık yapmıyorum ve Mayıs 2010 tarihinde farklı birşehre taşınmak suretiyle serbest eczane açmaya karar verdim. Bunu yapma nedenim yaşamış olduğum boşanma idi. Çocuğumla yeni bir yerde yeni bir hayat kurmak istedim.

Eczane açmak için tüm evraklarımı hazırlayıp, önce bulunduğum ilçede bölge temsilciliğine müracaatımı yaptım. Sağlık Bakanlığının 2010/47 sayılı genelgesi
    ( http://www.teb.org.tr/images/upld2/h...9194305GEN.pdf ) gereğince benim dosyam incelenip hakkımda muvazaa kanaati var yada yok şeklinde bir karara varılacak ve dosyam yasal olarak 10 iş günde İL Eczacı Odasına gönderilmesi gerekirken, benim dosyamın gönderimi 2 ayı geçmiştir. 2 ayın sonunda , kiralamış olduğım yerde eczane açamayacağım sözlü olarak bana bildirilmiş ve buna gerekçe olarak 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanununun Değişik fıkra:Değişik beşinci fıkra:R.G.2/11/2007-26688 gösterilmiştir: " Muayenehaneler ile sadece tahlil ve görüntüleme hizmeti veren laboratuvar tanı merkezleri hariç olmak üzere, içinde sağlık kurum ve kuruluşu bulunan bina ve bahçesi ile müştemilatında serbest eczane açılamaz." Ve bana başka bir dükkan bulmam gerektiği sözlü olarak iletilmiştir.Bölge Temsilciliği, dosyamı, bu taleplerini yazılı olarak ekleyerek ancak muvazaa yoktur kanaatiyle İl Eczacı Odası Başkanlığı'na yollanmıştır. Eczacı Odası aynı şekilde dosyamı İl Sağlık Md.ğüne göndermiş ve Sağlık Md.ğü tarafından gene ilgili madde gereğince ruhsat onayım verilmemiş ve yeni bir yer bulmam tavsiye edilmiştir. Ancak ben dosyamı bölge temsilciliğine ilk sunduğumda dosyamın içerisinde kiralamış olduğum dükkanın tapusu mevcuttu. Yasal olarak ( 2010/47 sayılı genelge) sunmuş olduğum evraklarımı 10 iş günü içerisinde incelemeleri gerekirken bana o dükkanda eczane açamayacağım 2 ay sonra söylenmiştir. Bu arada ben o dükkana tadilat yaptırdım, o dükkana uygun dolap yaptırdım vs gibi masraflar yaptım ve açamadım. Mağdur edildim.

Daha sonra, ben yeni bir dükkan ararken tanıdıklarım aracılığıyla bana bir yer önerildi ve uygun bir yerdi ve ben orayı hava parasıyla kiraladım. Dükkanım ölçüldü herhangi bir soun olmadığı söylendi ve ertesi gün saat 14.00 da kurul toplantısında hazır bulunmam bildirildi. Ben ertesi gün tam 14.00 da toplantıya katılmak için kurula gitmeme rağmen , kurul beni toplantıya almadı ve haftaya görüşmek istediklerini söylediler. Buna gerekçe olarak kiraladığım ve hava parası ödeyerek almış olduğum yerle ilgili benden önce muvazzza şüphesi olduğuydu. Bu arada ilk başvurumdan bu yana 3.5 ay geçmişti....Ben, bana bu muameleyi yapan kurulun , bölgedeki başka bir eczacının nakil işlemi için , resmi olarak Salı günleri toplanmalarına rağmen , olağandışı bir şekilde Perşembe günü toplantıklarını ve aynı gün nakline onay verip dosyasını İl'e gönderdiklerini öğrendim. Ve sinirlenip dosyamı onlardan alıp elden önce İlçe Sağlık Md.ğüne ardından da İl Sağlık Md.ğüne ve ardından da İl Eczacı Odası'na gidip sözlü şikayette bulundum. Benim bu şikayetim nedeniyle , İlçe Bölge temsilcimiz her 3 kurum tarafından telefonla aranıp bilgisi istenmiş. Ve bana ertesi hafta Salı günü kurula tekrar girmem gerektiği ve konunun biteceği söylendi. Ben kurula girdim ve yapmış olduğum sözlü şikayet neticesinde 20 kişiden oluşan bu kurulda sorguya çekildim.Bu kurul daha önceki dükkanım için "muvazza yoktur" kanaati veren kurul , bu sefer bana muvazzaa konusunda ve yapmış olduğum şikayet konusunda etik ders verdi. Ve benim dosyamı bu kez "MUVAZZAA KANAATİ VARDIR" raporuyla İl Eczacı Odasına yolladı. İl Eczacı Odası Yönetim Kurulu beni Muvazzaa Heyetine sevketti ve 20.08.2010 tarihinde bir kez daha Muvazzaa heyetinde sorgulandım. Ellerinde hiçbir delil, belge , ispat yokken Muvazzaa Heyeti hakkımda muvazza kanaatine vardı. Bugün aldığım telefonla bu seferde Oda Başkanı + 2. Başkan ve yönetimden bir kişinin daha beni 31.08.2010 tarihinde toplantıya çağırdıklarını öğrendim.

Roman gibi oldu biliyorum ama tüm bunları ben yaşadım Dava açmayı düşünüyorum. Mayıs ayından bu yana maddi ve manevi ciddi anlamda mağdur edildim ve keyfi şekilde muvazzaa kanaatiyle hem benim hem çocuğumun nafakası ve geleceğiyle oynanıyor. Yardımcı olursanız gerçekten çok memnun kalacağım.8 yaşında oğlumla burada yeni bir hayat kurmaya çalışıyoruz.Benim ve oğlumun nafakası ve geleceği bu belirli insanların keyfiyetinde yada 2 dudağının yada kaleminin ucunda olmamalı diye düşünüyorum ve hakkımı sonuna kadar arama konusunda çok kararlıyım. İnternette yaptığım araştırmalarda bulabildiklerim sadece açılmış olan eczanelerin ruhsat iptalleriyle ilgili. Onlar eczanelerini açmış ama ben verilen kanaat nedeniyle eczanemi açamıyorum...Bir şekilde açtırılmıyorum. konu uzatıldıkça uzatılıyor.

2010/47 saylı genelgede ( http://www.teb.org.tr/images/upld2/h...9194305GEN.pdf )
    MADDE 3-Muvazaa değerlendirmesi: Bölge Eczacı Odası, evrakın oda kayıtlarına girdiği tarihten itibaren muvazaa değerlendirmesine iliskin değerlendirme raporunu, bu raporda muvazaa kanaati bildirilmesi durumunda bu kanaati ispatlayıcı belgelerle birlikte Yönetmeliğin ilgili hükmündeki20 isgünü içinde İl Sağlık Müdürlüğüne gönderecektir. Belirtilen süre sonunda değerlendirme raporunun verilmediği takdirde muvazaa konusunda, İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerince 10 is günü içerisinde karar verilir. Bölge Eczacı Odasının verdiği değerlendirme raporu ile İl Sağlık Müdürlüğünün görüslerinin birbiri ile örtüsmediği durumlarda muvazaa konusu, İl Sağlık Müdürünün baskanlığında, il sağlık müdürlüğü ve eczacı odası tarafından görevlendirilen yetkililerden olusan Muvazaa Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirilir. Bu
    Komisyonda muvazaa konusunda mutabakata varılamaması durumunda, dosya belgeleriyle birlikte ivedilikle Bakanlığa gönderilir. Bakanlıkça, Türk Eczacıları Birliğinin uygun göreceği temsilcilerin de yer alacağı bir komisyon tarafından değerlendirme yapılarak muvazaaya iliskin karar İl Sağlık Müdürlüğüne bildirilir. İl Sağlık Müdürlüklerince yapılan muvazaa değerlendirmesi veya Bakanlığa intikal eden dosyalar hakkında yapılan muvazaa değerlendirmesi sonucunda ruhsat düzenlenmesine karar verilmesi halinde, açılan eczanenin denetimlerinin sıklıkla ve titizlikle yapılarak eczacının yıl içerisinde görevi basında (mazeretsiz olarak) bulunmadığının üç kez tutanakla tespit edilmesi veya muvazaaya iliskin ispatlayıcı baska belgelerin bulunması durumunda ruhsatın iptali cihetine gidilecektir. Yine mevcut eczanelerde yapılan denetimlerde de eczane açma müracaatı sırasında muvazaalı olmayan veya muvazaalı olduğu ispat edilemeyen, ancak daha sonra muvazaalı isletildiği tespit edilen eczanelerin 6197 sayılı Kanun çerçevesinde ruhsatnamelerinin iptal edilmesi gerekmektedir.

Bölge temsilciliğinin merkez eczacı odasına göndermiş olduğu dosyamda hakkımda muvazzaa kanaati verilmiştir ancak hiçbir ispatlı belge yoktur. Sağlık Bakanlığının ispatlı belge olarak addettiği belgeler; ikametgahımın eczane açmak istediğim ilde bulunmaması yada 3. kişilerle yapmış olduğum noter onaylı anlaşma belgesi vs. Ben bu konuda kimden yardım alabilirim. Ortada öyle keyfi uygulamalar öylesine bir rant var ki ...Ben hakkımı sonuna kadar savunacağım hatta ilgili bu genelgenin iptali davasını bile açmayı düşünüyorum...İnsanların hayatları , gelecekleri başka insanların elinde bu kadar oyuncak olmamalı diye düşünüyorum. Ben bir çocuk büyütüyorum ve idame etmemiz gereken bir hayat var...Sizden bu konuda yardım bekliyorum ; Hangi mahkemeye dava açmam lazım, bildiğiniz tanıdığınız bu konuda uzman bir avukat ark varsa ismi telefonu, yada bu konu ile ilgili açılmış dava yada emsal teşkil edecek mahkeme kararı & yargıtay kararı yada böyle bir konunun tartışılmış olduğu forum varsa beni bilgilendirmenizi rica ediyorum..

Şimdiden hepinize çok teşekkür ederim.
    Saygılarımla,

Bir eczacı olarak adil bir cevap arıyorum...

Hukuki NET Güncel Haber

Eczacı Odasına karşı Nasıl Dava Açabilirim? konulu yargıtay kararı ara
    Eczacı Odasına karşı Nasıl Dava Açabilirim? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.080
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Eczacı Odasına karşı Nasıl Dava Açabilirim ? - ÇOK ÖNEMLKİ & ÇOK ACİL ...Lütfen...

Hala o şehirde eczane açma fikriniz değişmediyse, öncelikle "muvaza vardır" şeklindeki komisyon kararının iptali için idari yargıda dava açmanız uygun olur... Daha sonra, uğradığınız zararlar ve mahrum kaldığınız muhtemel kazançlar için tazminat davası açabileceğinizi düşünüyorum...

Nerede
    hatay
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Eczacı Odasına karşı Nasıl Dava Açabilirim ? - ÇOK ÖNEMLKİ & ÇOK ACİL ...Lütfen...

Öncelikle konuya gösterdiğiniz hassasiyete ve cevabınıza çok teşekkür ederim. Bu iş şeref haysiyet meselesi oldu açıkcası... Anladığım kadarıyla, öncelikle kararın iptali için idari mahkemede dava açacağım. Daha sonra tazminat davası. Sormak istediğim 2 soru var; idari mahkeme süreci bu tip davalarda ne kadardır , dava devam ederken ben eczane açmak için dava sonucunu mu bekleyeceğim? 2. sorum ise idari mahkeme sürecinden sonra tazminat davasını hangi mahkemede açmak lazım...İlginize çok tşk ederim.

İletiler
    206
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

idare mahkemesi davalarının sureleri bulunduğu illere gore değişiklik gostermektedir ama ortalama 8 ay diyebilir.Kazanırsanız tazminat davasını da kaznırsınız çunku idare yanlış hatalı eylemlerinden doğan zararı odemekle yukumludur bu anayasal hakkınız.bu uzden 60 gunluk surenızı geçirmeden idare mahkemesine davanızı açın.Eğer kendinize guveniyorsanız davanızı bizzat takip edin ama idare hukukundan anlayan bir vekile ihtiyacınız olacağı kanaatındeyim.Hangi şehirdesiniz?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    68
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Açacağınız dava Yürütmeyi Durdurmalı olacak ( muvazzaa kararının yürütmesinin durdurulması ve işlemin iptali). Özellikle bu karar telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağından (mesleğinizi yapamayıp, ailenizi geçindiremeyeceğinizden) eğer aleyhinize ciddi belgeler yoksa mahkeme sizin lehinize büyük ihtimalle YD kararı verir. Özellikle SGK'nın eczanelerle yaptığı sözleşmelerin fesih kararı ile ilgili davaların çoğunda YD kararı çıkıyor. O ilin eczane odası muvazza kararını size ne zaman tebliğ etmişse, tebliğ tarihinden 2 ay içinde dava açmalısınız yoksa hak kaybına uğrarsınız.

Yeni bir yer kiraladığınızı ve bu yerin "Muayenehaneler ile sadece tahlil ve görüntüleme hizmeti veren laboratuvar tanı merkezleri hariç olmak üzere, içinde sağlık kurum ve kuruluşu bulunan bina ve bahçesi ile müştemilatında serbest eczane açılamaz" kararına uygun olduğunu belirtiyorsunuz. Niçin 3.kişilerle noter anlaşması yaptığınızı belirtmemişseniz belki de eczacı odası bu durumdan şüphelendi ve eczaneniz hakkında muvazzalı kararı verdi.

Kolay Gelsin,

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

eczacılar odasına eczane şikayet sonuç

muvazaa komisyonu

davalik eczaneler

eczacı dava

eczane acarken ilk odaya mi kayit olunur

eczane acmak anayasa mahkemesi dava

eczane muvazaa ispat

il saglik mudurgunun eczane dosyasini ankarayya gondermesi

muvaza suphesiyle ankaraya giden dosya