Merhaba Sayin Hukuki.net forum uyeleri ;

Sizlerden icinden tam olarak cikamadigim, basima gelen dava konusunda ki avukatimin da cok net yanit veremedigi bir sorunum ile ilgili yardim isteyecegim,umarim yanit bulabilirim.

Ayrica belirtmek isterim ki forumun ilgili saylafalarinda (ceza infaz hukuku) 25 sayfa geriye giderek benim konumla benzerlik tasiyabilecek bir baslik aradim,bulamayinca baslik acmaya karar verdim.

Cok kafa karistirmadan net,kisa,anlasilir sekilde yazmaya calisacagim.

Olay1
18.11.97 tarihinde eski TCK 503/1’e gore 4 ay hapis cezasi aldim ve bu cezam ertelendi (sanirim 5 yil).Ancak bu olay sebebi ile 37 gun tutuklu kaldim.

Olay2
07.05.2004 tarihinde yine eski TCK 503/1’e gore 2 yil 1 ay 8 gun hapis cezasi aldim.
Bu davadan dolayi 28.04.2004 tarihinde tevkif edilmistim ve ceza infaz edilirken 31.12.2004 tarihinde infazim durduruldu,buna sebep olarakta yeni TCK 157,43,62. maddelerinin lehime olmasi ve cezaevinde gecirdigim sure gozonune alindigi belirtildi.

Yani toplamda 10 ay 8 gun cezaevinde yatip cezamin tamami infaz edilmesi gerekir iken yeni TCK’nin lehime maddeleri ve sure gozonunde bulundurulup 8 ay 3 gun sonra tahliye edildim.
Yani bu infazin aynen devamina dense dahi en kotu sartlarda 2 ay 5 gun borcum kalmis oldu!

Ancak bu yasadigim ikinci olayda aldigim cezanin en onemli ayrintisi birinci olayda ki ilamin “aynen infazina” karari oldu.

Bundan 2-3 yil once bir polis memuru araciligi ile ikinci olayda durmus olan infazin aynen infazina seklinde yeniden karar verildigini ogrendim.
Yani devlet gel ve kalan 2 ay 5 gun borcunuda ode demis. Son olayin ardindan kendine yeni bir hayt cizme karari alan ve kendince beyaz bir sayfa can ben ise yurtdisinda oldugumdan dolayi bana ulasilamamis.

Sorum su sekilde;

Olay1’de almis oldugum ve ertelenmis olan 4 ay hapis cezasinin infazi karar tarihi olan 1997’den bu yana gecen 12 yilda “ceza zaman asimina” ugramis olmasi gerekmez mi?

Hayir ceza zaman asimina erteleme suresindeki ikinci ceza sebebi vs sebebi ile ugramaz ise ben bu 4 aylik hapiz cezasini ne sekilde yatacagim?
O tarihte 4 ayin karsiligi 48 gun hapisti (1ay 12 gun seklinde) ve ben 37 gun tutuklu kaldim.Aynen infazina denerek benden 48 – 37 gun tutuk surem= kalan 11 gunmu istenmektedir yoksa sartli tahliye uygulanmayip cezanin tamami 120 gun-37 gun tutuk surem=83 gun kalanmi istenmektedir.

Forum hukukcu uyelerinin, icinden tam cikamadigimiz bu soruma yanit verebilecegini umud ediyor ve verecekleri emege simdiden tesekkur ediyorum.

Saygilarimla