+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.

Konu: Bağımsız bölüme kalorifer peteği eklenmesi

Bağımsız bölüme kalorifer peteği eklenmesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Bağımsız bölüme kalorifer peteği eklenmesi

Sahibi bulunduğum bir dairede ikamet etmekteyim. Kat maliklerinden bazılarının kendi bağımsız bölümlerindeki kalorifer tesisatlarında tadilat ve eklenti yaparak petek sayılarını arttırdığı mevcut yönetim tarafından sayılarıyla tespit edilmiş bulunuyor. Öyleki benim dairemde 64 petek bulunurken bazı dairelerde 134, bazılarında 122 petek gibi sayılar bulunmakta. Aynı şekilde ısınma durumundan ben de rahatsızım ve sorunun bu eklentilerden kaynaklandığını düşünmekteyim.

Butür tadilatta bulunanlardan biri de önceki dönem yöneticisi. Özellikle de bu şahıs ve bir diğeri toplantılarda peteklerini kimsenin söktüremeyeceğini ısrarla ve yüksek sesle ifade ederek çözümsüzlüğe gitmektedir.

KMK yı kısmen inceledim ve bu konuda açık bir ifadeye ve yaptırıma rastlayamadım.

Eski yönetici tarafından bina için yapılan bütçede yıllık kömür harcama miktarı 100 ton olarak hesaplanırken harcanan miktar 140 ton' a yaklaşmıştır. (Bu kişi enaz 3 dönem üst üste yöneticilik yapmıştır ve bütçeyi hep 100 ton üzerinden yapmış ve bu miktarı hep geçmiştir.). Bu miktarlar nedeniyle yeni yönetim hesabı 130 ton üzerinden yapma yoluna gitmiştir.

Toplantıda belirtmek ve uyarmak bu kişiler için yaptırım olmamaktadır. Bu konuda yapabileceklerimiz nelerdir. Peteklerin eski durumuna getirilmesini zorunlu kılabilirmiyiz ve kış aylarının yaklaştığı düşünülürse duruma bakarak bunu en kısa zamanda nasıl sonuçlandırabiliriz. Yardımlarınızı bekliyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Bağımsız bölüme kalorifer peteği eklenmesi konulu yargıtay kararı ara
    Bağımsız bölüme kalorifer peteği eklenmesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Bağımsız bölüme kalorifer peteği eklenmesi

Apartman içinde çıkan sorunların en güzel çözümü konuşarak anlaşmaktadır.
    ama çözümsüzlük görünüyor. Bu durumda her daire eşit olarak masrafları karşılar. tabi eşit miktarda hizmet alır.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Zaten asıl problem burada, eşit şekilde hizmet alınamamakta ve tüm problem buradan kaynaklanmakta. Şimdilik hiç bir kat malikinin rücu gibi bir talebi de bulunmuyor. Ancak konu mahkeme yoluyla halledilme durumuna gelirse bir de bu durum ortaya çıkacak. Anlaşılan petek ekleme olayı 5 yıl öncesine dayanmakta (Petek ekleyenlerin toplantıdaki sözlü beyanından anlaşılmakta) ve bu arada diğer kat maliklerinin kendi bağımsız birimleri ve ortak kullanım için eşit olarak ödenen avans ve aidatlar kişisel çıkarlar için kullanılmış ve bunun zaten KMK içerisinde yeri var.
    Bizler de bunu en kestirme yoldan çözmek ve geçmişte rızasız alınan haklarımıza bir sünger çekmek ve devam etmek taraftarıyız. Ancak sorun fazla petek kullanan kişilerin bunu bir hak olarak görmesi ve bu uygulamalarını sonlandırmamakta ısrarcı olmalarından kaynaklanıyor.

Amaç zaten konuyu yargıya taşımadan çözebilmek. Benim görebildiğim tek çözüm yolu kişisel ısınmaya geçmek ancak bu kişilerin sayıca fazla olmasının etkisiyle ve bu konuda da çoğunluğun sağlanması mümkün olmuyor.

Tabi ek olarak görülebilecek bir başka çözüm yolu da eşitliği sağlamak adına benim de ek petek ekletmem olabilir. Ancak etik olarak görmediğimden şimdilik başka çözüm yolları arıyorum. (Sizlerin çözüm yaratacak öneriniz varsa bunu da bekliyorum.)
    Konuşarak çözmek en iyisi tabi ki ancak dışarıdan mühendis getirerek hesap yaptırma yoluna gitmemize rağmen mühendis gelsin beni ikna etsin, kaloriferi yakalım derece koyalım haftada bir gece belli saatte gelin sıcaklığa bakın gibi suistimale açık tekliflerde bulunuyorlar. Başka bir çözüme yanaşma da söz konusu değil.
    Benim isteğim mahkeme yoluna gitmeden önce bu konunun yasal bir yetkilisi yok mudur. Yetkili kişi veya kurum hesabını yapsın şu konum bukadar bu petekten kullanacak desin. Yinede olmadı kabul etmezlerse belediye veya mahkeme direk bu evraka dayanarak işlem yapsın bu iş uzamasın. Çunkü benim ödemekte olduğum yakıt parasının bana geri dönmemesi söz konusu.

İletiler
    354
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

değişiklik kabul edilemez şüphesiz.petekleri artıramazlar .diğer kat malıklerinin onayını almadan .projelendirme esnasında bağımsız bölüme konulacak petek sayısının bir hesabı vardır.temeli odanın eni ile boyu ve yüksekliği çarpılır. ve metrekare ye düşen birim petek bulunur.ilave olarak izolasyon.güneş alma ,kuzey konumu veya güney konumu ilave petek için artı olarak hesaplamalara girerçbuna göre kuzeyde olanların petek sayısı güneyde olanlara göre matematiksel olarak fazla olur ama bu sizin belirtiğiniz kadar fark olamaz.ayrıca birinci katlar ile üst katlar ısınma sorunları vardır orta katlara nazaran.
    burdan hareketle neler yapılabilir.konuyu aktüel hale getirin .denetçiye dilekçe ile başvurun.durum tesbiti isteyin .genel kurulda gündem maddesi halıne getirin .diğer mağdurlarla beraber.
    neler yapılabilir.diğerlerinin peteklerini sökmek veya söktürtmek çözüm müdür?
    eğer ısınamıyorlarsa sorunu çözmıyeceğı gibi tatsız bir ortam yaratacaktır.
    siz de zannediyorum bunu istemiyorsunuz peki sizin mağduriyetiniz nasıl giderilebilir.?
    kaloriferlerin ana girişine konulan bir kullanım ölçer aletler var kimim ne kdar cal kullanımını gösterir. piyasada vardı bir aralar.
    bu konulup herkesin kullandığı faydalandığı ısıya göre ücretlendirme yapılabilir.
    o zaman sizin ödeme rakkamsal olarak düşer .
    istediğiniz buysa .yok ben bunu istemiyorum derseniz.onlarda petekleri söksünler benim le oransal olarak eşit olsun derseniz.onlarda bu takdirde ısınamadıklarını iddia edecekler ve konu çıkmaza girecek.
    yada sizde durumu eşitleyecek onlar gibi petek ilave edeceksiniz.
    hangi si?

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kalori sayacı kullanıma uygun değil çünkü daire içine giriş tek noktadan değil. Petek sayısına göre ücretlendirme mantıklı ancak fazla petekler o kadar fazla ki binanın ısı dağılımı alt üst olmuş durumda. Bu nedenle benim ısınma sorunlarım ortaya çıkıyor. Fazladan ödeme yapmayı kabul etseler dahi özellikle bazı abartılı sayıda petek kullanan dairelerin petekleri azaltmaları gerekecek yoksa ben de petek artırımına gitmeden ısınma sorunumu çözemeyeceğim. Ancak bu yola gitmek de çözüm değil çünkü tesisatın kapasitesi belli ve belirli bir yönde denge bozukdukça ısınma problemleri artarak katlanacak. Bahsi geçen fazla petek belirli bir oranı aşınca herkes bu durumdan zararlı çıkıyor kanısındayım. Belki şu anki aşırı petek eklenmesi durumu, ısınamıyoruz diyenlerin en büyük sorunu olabilir ancak bunu anlatmak pek mümkün olmuyor. KMK da açıkça bu konuya atıfta bulunulmamış olması da insanları bu hareketinden caydırma konusunda pek başarısız olmamıza yol açıyor. KMK malesef bu konuda TCK ya atıfta bulunuyor ki bu da biraz ağır bir sonuç doğuruyor (141 -1 ve 141-2) Bizim öncelikli amacımız dediğim gibi sorunu kalıcı olarak çözebilmek. Ülkemizde bu sorunu yaşayan yüzlerce Kat maliki vardır ben kimseyi fazla üzmeden ve en hızlı nasıl çözdükleriyle ilgileniyorum açıkçası.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba;
    Ayni durum bizim sitede de oldu. Biz o tarihte yakacak aidatlarini daire basina degilde dairedeki petek sayisi uzerinden aldik ve kimsede karsi cikmadi.
    Ben 64 toplam petekli dairede oturuyorken, karsimdaki "usuyorum, bana 22 derece sicaklik yetmiyor." deyip ilave 50 petek daha takdirirsa, kusura bakmasin. "Ne kadar ucret, o kadar hizmet" prensibine gore farkini odeyecek.

İletiler
    354
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

petek sayısına göre ödeme çok mantıklı ama kuzey güney farkı var yani kuzaye bakanlar işin doğası gereği fazla olacak .bunu nasıl ayıracaksınız.
    aklıma mantolama yaparak izalasyon ve fazla kullanım bedeli alarak tahsilat seçenekleri geliyor.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bina yapılırken kalorifer tesisatı projelendirilmiş ve buna göre bazı dairelere ~ %13 fazla petek hesaplanmış. Buna zaten kimsenin bişey dediği yok bizim sorunumuz proje dışında eklenen fazla petekler ile. İşin daha garip tarafı ise kişisel ısınmaya geçildiğinde bu kişiler şu an herkesin kabul gördüğü %13 ten de feragat edecekler. Tutup ben üşüyorum benim faturamın %13ünü diğerleri karşılasın demiyecekler herhalde. Ancak dediğim gibi farkını ödeseler dahi tesisatta bir dengesizlik oluşmuş durumda yine de özellikle aşırı kullanımda bulunan dairelerin (hele bazıları koridora bile petek takmış.) peteklerini azaltmasını tabiki istiyorum. Bunu da yasal yaptırım'a gerek kalmadan (mümkünse) yapmak istiyorum.

İletiler
    354
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

davanızda haklı olduğunuzu daha önce söylemiştim.yargıya başvurmadan da sorununuz çözülmesi zor gibi.
    mahkemeye başvurun fazla petekleri mahkeme kararıyla sökmek zorunda kalacaklar .tabiki bu çok tatsız bir durum belki sizde istemiyorsunuz ama başka bir çözüm var mı ?
    tabiki ibundan sonra sizin açıklarınızı yakalamak için cephe oluşturacaklar bunun için müneccim olmaya gerek yok.
    netice dialog tatlı dil .proplemi aktüel tutmak ,konuya hakimiyetiniz.ve de gerektiğinde yargıya gidebileceğiniz intibaını vermek.lobi oluşturmak yani siziinle aynı sorunları yaşayanları bulup yandaş aramak.
    başka birşey aklıma gelmiyor.

İletiler
    77
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı becozyme rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    petek sayısına göre ödeme çok mantıklı ama kuzey güney farkı var yani kuzaye bakanlar işin doğası gereği fazla olacak .bunu nasıl ayıracaksınız.
    aklıma mantolama yaparak izalasyon ve fazla kullanım bedeli alarak tahsilat seçenekleri geliyor.
    Proje orijinalinde -kuzey,güney,alt,üst olsa da- her dairede olması gereken petek sayıları vardır. Her dairenin şimdiki petek sayıları, olması gerekenden % kaç fazla ise; ödenecek meblağı da orijinal meblağdan % o kadar fazla olarak hesaplayacaksınız.

Tabii para hesabında tersten gitmeniz gerekecek; total meblağı dairelere böleceğiniz için yukarıdaki mantıkla, öncelikle daire katsayılarını hesaplayın.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

petek ekleme

https:www.hukuki.netshowthread.php44595-Bagimsiz-bolume-kalorifer-petegi-eklenmesi

petek ilave etmek

kalorifer petek ekleme

kalorifer peteği ekleme

peteğe petek eklemek

merkezi sistemde petek ekleme

eve kalorifer petegi ekletmek

kalorifer petek ilavesi

kalorifer peteğine ilave petek

kalifer petegine ilave petek eklemek

izinsiz petek ilavesi

merkezi sistemlerde petek boyu buyutme yasal mi

petek ilavesi

kalorifer peteginden baska bir petek cekmekbinada ek petek eklemeksonradan petek radyator eklenmesikalorufer petegi nasil buyutulurkalorıfer petegı tesısatı nasıl cekılır ızlekombi petekleri birbirine eklenirmikalorifer petegi sonradan buyutmesi tadilati zor mupetek eklemekkalorifer petegi sonradan buyutulur muen ust kat dairenin ilave petek hakkieve petek ekleme
Forum