Anket Sonuçlarını Göster: İdam

Oylayanlar
64. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
  • Çok yerinde bir karar

13 20,31%
  • Bu eğitim düzeyiyle çok hatalı bir karar

7 10,94%
  • Türkiye ye uygun değil ki terör töre cinayetleri tecavüz...

1 1,56%
  • Bu kannunu iptal edenleri Taksimde sallandıracaksın bak bir daha böyle kanun oluyor mu?

2 3,13%
  • İdam olmalı ama çok ciddi yargılanmalı

9 14,06%
  • Asmayalımda besleyelim mi?

3 4,69%
  • Bazı suçlarda idam mutlaka olmalı..

29 45,31%
+ Konuyu Yanıtla
2 / 6 Sayfa İlkİlk 123456 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 56 ileti bulundu.

Konu: İdam

İdam Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    ankara, Türkiye.
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Üçüncü oyu da ben kullandım ve ölüm cezasının kaldırılmasının çok yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum.Çünkü insanların en temel ve korunması gereken hakkının yaşama hakkı olduğunu hepimiz biliriz.Ayrıca hiçbirşeyin kusursuz olmadığı bir dünyada adalet ve hukuk sisteminin de kusursuz olmadığını düşünürsek o sistemin işleyişinde çıkan bazı arızaların insanların hayatına mal olması,suçu sabit olmayan insanların idam edilerek geleceğe pişmanlıklar taşınmasına zemin hazırlayan bir kanun bence toplumun düzenini sağlamaya da elverişli değildi...Ne için kaldırıldığı çok ta aönenli değil,sonuçta biraz olsun insanların yaşama hakkına müdahale edilmemesi sağlanıyor!

Hukuki NET Güncel Haber

İdam konulu yargıtay kararı ara
    İdam konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara, Türkiye.
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Ukalalık yaptığımı düşünenler olabilir ama hukuk eğitimimde öğrendiğim en ince ayrıntılardan birini sizinle paylaşmak istedim,hepimizin düştüğü bir yanılgı var:söz konusu ceza ÖLÜM CEZASI,bu cezanın uygulanma şekli ise İDAM, (halk arasında ip adıylada bilinir). Yani söz konusu cezanın uygulanma şekli idam ve 'idam cezası' tabiri kelime ve anlam olarak yanlış kullanılıyor.

Nerede
    İzmir, Alsancak, Türkiye.
    İletiler
    140
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Terminoloji hakkında kesin bilgim yok ama ceza konunda çıkarılmadan önce idam cezası olarak bahsediliyordu.

Gökçe Erünsal

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Ölüm cezasının infazı değişik şekillerde olur ve bu yasada belirtilir. İdam, elektrik vererek öldürme, gaz odasında zehirli gaz ile öldürme, kafasını kesme, kurşuna dizme.
    Bizim hukukumuzda, ölüm cezası, asarak öldürme biçiminde uygulanırken, şimdi yine asarak ama önve belirli bir yükseklikten mahkum boynunda ip ile bırakılma ve bu suretle önve boynunun kırılması suretiyle uygulanmaktadır.
    Yanılmıyorsam, askeri suçlarda kurşuna dizme vardı ama kaldırılıp kaldırılmadığı konusunda emin değilim.
    Bu çeşitlilik neden doğdu? Ölüm mahkumlarının can verirken acı çekmeleri ve bu acıyı en aza indirmenin çareleri araştırılırken değişik ölüm metodları ortaya atıldı. Boynu kırılan bir insan asılan bir insandan daha çabuk öldüğü için Türkiye bu infaz metodunu seçti.
    Peki acı çektirmeme konusunda hassas olan hukuk, bizzat can alabilmeli mi?

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

İdam cezası kalkmalı diyen arkadaşlar ve kalkmamalı diyen arkadaşlara şu sorum olacak kanunlar vicdana ve genel ahlaka uygun olmalıysa eğer
    Verdiğiniz kararın arkasında her şartta durabilir misiniz.
    -Yani birisi 7 yaşındaki kızınıza tecavüz edip çırılçıplak soyup sonra onu .ple boğsa ve çırılçıplak bir halde bir tarlaya atsa da bunu idam cezası kalkmalı diyebilecek misiniz.(Yaşanmış bir olay)
    -Yada nefsi müdafaa halinde istemeden birini öldürdünüz ve bunu da isbatlayamadınız.Üstelik karşı taraf pek çok şahit bularak çok güzel bir senorya yazsa bile idam cezası olmalı diyebilecek misiniz.

Örnek olaylar;Bush evde karısıyla kavga ediyor.Bu arada kızlarının da sarhoş olup bir barı dağıttıklarını düşünüyor.Ve ani bir krize giriyor.Birkaç ülkeye nükleer başlıklı füze fırlatıyor.50 milyon insan ölüyor?

Şahsi yüzlerce olay anlatabilirim televizyonda duyduğumuz zaman sadece üzüldüğümüz ama başımıza gelse kahrolacağımız peki o zaman arkadaşlar yukardaki tecavüz olayında hatta buna biraz daha ekleme yapın iki kızınızı eşinizi ve 3 aylık bebeğinizi ekleyin eğer siz devletten önce öldürmezseniz suçluları gene de idam cezası kalksın diyebilir misiniz.

Yapamam deme yapan senden iyi değildir

Nerede
    Türkiye, Türkiye.
    İletiler
    61
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Çok yeni bir olay sanırım İzmir/Bornavada meydana geldi. 16 yaşındaki bir kız çocuğu evinde tam 90 (tv ve gazate haberlerine göre) kez bıçak darbeleriyle öldürüldü. Eğer çocuk sahibi iseniz nasıl düşünürdünüz. O kızın babası siz olsaydınız sanırım kendi ellerinizle katli/katilleri öldürürdünüz. Birazcık olsun dürüst olalım. Şahsen ben öyle yapardım. Hunharca öldürmeyi gerektirecek ne yapmış olabilir bu kızcağız? Genel anlamda idam cezasına karşı olmakla birlikte kısmi olarak idam cezasının uygulanmasından yanayım da. Yukarıda bir arkadaşımızın bahsettiği "Tinerci vahşetini" de unutmayalım. Elbette bir gün bizlerde cinayet işleyebiliriz ancak "VAHŞET" denilebilecek bir olayı gerçekleştireni "İnsan" dersem "İNSANLIĞA" hakaret etmiş olurum.

Saltuk

Nerede
    İletiler
    140
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Saltuk ve alisinkay;
    Öncelikle ikinci iletimde de belirtiğim gibi kişilerin öc alma duyguları ile bakmamak gerekir olaya. Öyle olsaydı bu gün hala kısasa kısası uyguluyor olacaktık. Başınıza böyle olaylar gelse diye başlamışsınız. Sizin kurduğunuz bu mantığa göre bu ülkede her batan bankanın ardından o banka yüzünden mağdur olmuş kişilerin en çok istedikleri şey bu bankaları batıranların öldürülmesi hatta işkenceye mağruz bırakılmasıdır. İyi güzel bırakalım yasayı, düzeni, sistemi, ceza hukukunu birisi bir suç işlediğinde mağdura veya mağdurun en yakınına gidelim cezasını o versin biz devlet olarak uygulayalım. Hatta devlet niye uğraşsın ya işi gücümü yok herkes kendi cezasını kendi versin.

Ceza hukuku normları ne mağdurun ne de suçlunun isteğine göre yapılamaz. Toplumun ihtiyaçlarına göre yapılması gerekmektedir. İdamın kaldırılmasıda dün idamla cezalandırılan suçların bugüncezalandırılmayacağı anlamına gelmez. Bildiğim kadarıyla idam cezasını gerektirensuçlar için bu gün ağırlaştırılmış ömür boyu hapis veriliyor. Yani o suçlular ellerini kollarını sallıyarak gezmiyorlar.

Saygılarımla,

Gökçe Erünsal

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Peki toplumu tatmin ediyor mu o kişilerin yeterince cezalandırılmadığını düşünen birey acaba cezsını kendi vermeye kalkmaz mı bu insanları suça itici bir neden değil midir elbette topluma göre çıkarılır benim öğrenmek istediğim fikir belirtmedim örneklerimize bakacak olursanız nefsi müdafaa da bulunan biri de idam cezası alabilir ama toplumu bireyler oluşturur tek tek aynı olay sizin başınıza gelse siz aynı cevabı verebilecek miydiniz öğrenmek istediğim bu yani Allah korusun böyle bir olay bugün olsa yarın siz bu forumda hala idam cezasının olmamasının çok daha iyi olacağını savunacak mısınız?

Yapamam deme yapan senden iyi değildir

Nerede
    İletiler
    140
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayın alisinkay;

Bir hapisnede ve ya ömür boyu bir hücrede tutulan bir insan nasıl öldürülebilir merak ettim doğrusu. Eğer öldürülebiliyorsa burdaki tek sorumlu devlettir. O hapishanede gerekli önlemi almadığı için.

Sorunuzun ikinci kısmına cevap vermekte elbette zorlanacam ne de olsa bende bir insanım ben de ilkel öç alma duyularımı tam olarak silemedim benliğimden. Ancak dediğim gibi eğer ilkellikten vazgeçip bir devlet kurduysak bir hukuk sistemi geliştirdiysek en azından bunların gereklerini yerine getirelim. Özellikle ceza hukukunu olandan öte olması gerektiği gibi düzenleyelim

Gökçe Erünsal

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın gerunsal;
    Beni bir anda idamı savunuyor konumuna getirmişsiniz. Oysa ben beyin cimnastiğine katkısı olsun diye yazmıştım o satırları halada arkasındayım.
    Sayın Saltuk un da belirttiği gibi insanlıktan uzaklaşmış kişilere ne yapacağız ki ? Yedi yaşındaki bir kız çocuğuna her şekilde tecavüz edip tecavüz esnasında kızın iç organlarını parçalayan sonra onu defalarca bıçaklayarak yol kenarına çöp gibi atıp gidene ne yapacağız ? İnsan idam edilmemelidir bence ama bu insan değil ki..
    Aptullah öcalan denilen aşağılık teröristi devlet gücüyle 'özel adasında' korurken alın teriyle çalışanların tinerci bıçağıyla öldürüldüğü bir ortamda çok enteresan bir olay aslında bu. Apo denilen adam vatandaşlarımızdan (sizden de benden de ) değerli .
    Tam iki sene önce bir panelde Apo nun normal bir hapishanede bir odada yaşamasını o adanında tinerci çocuklar için restore edilip rehabilite merkezi olmasının hem o çocuklar hem toplum güvenliği için çok daha yararlı olacağını belirten bir konuşma yapmıştım. Başta belediye başkanı olmak üzere garip garip yüzüme baktılar. O çocuklar şimdi 5 milyon için hiç düşünmeden (düşünecek haldede değiller zaten) insanı bıçaklıyorlar. Ve kanun neredeyse eli kolu bağlı bu durumu izliyor. Hali hazırda da bunlar büyük tehlike değiller ama bu yönde çok ciddi ilerliyorlar ve bizler seyrediyoruz. Önlenemez boyuta geldiğinde ise olanları maalesef hep birlikte izleyeceğiz.
    Ben temelde insanın yaşama hakkının asla engellenmemesi ni savunurum ( hapis bile olmasın diyeceğim neredeyse ) ama yazdığım gibi insanın hakkını savunurum. Aslan kafesine giren kişiyi parçalayınca (ki temel içgüdüsü savunma açlık v.s) canavar oluyor ve genelde öldürülüyorda başkasına tecavüz edip öldüreni nasıl insan kabul edebileceğimizi anlayabilmiş değilim.
    Özetle temelde idama karşı olmama rağmen bu cezanın kaldırılmasını hali hazır eğitim düzeyimizde doğru bulmuyorum. Delilleri testleri şahitleri karineleri ile bir vahşet ispatlanmış ise hiç düşünmeden idam kararının verilmesinden yanayım .
    Vatana hıyanet, askeri malzemeyidüşmana teslim etme savaşta askerlikten soğutma askerden seferberlikte kaçma gibi suçlarda (yani savaşta) idam duruyor sanıyorum. Askerlikte ise idam cezası kurşuna dizilerek infaz edilmekte olduğunu biliyorum ( hiç görmedim ama... )

bilmiyorum dediğim konu hakkında 2 saat eh bence dersem günlerce konuşurum

+ Konuyu Yanıtla
2 / 6 Sayfa İlkİlk 123456 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Ancak sistemin kötü yanlarını dile getirerek düzeltilmeye çalışılan yanlarınabalta vurmak ...

Forum