Sevgili ağabeylerim ve kardeşlerim öncelikle yazım biraz uzun olabilir. Onun için sabrınız için teşekkür ederim.
2022 yılının eylül aylarında connected2.me adlı platformda biriyle (kız) tanıştım. Bu şahısla zamanla arkadaş olduk. Tanıştığım şahıs Ayşeydi. Ayşe görüntülü show yaparak para kazanan biriydi. Yani çıplak görüntülü görüşme yaparak karşı taraftan para alıp bunu yapıyordu. Ayşe ödemeleri papara hesabına alıyordu ve bir gün yine show yapacağı kişinin paparası olmadığı için ibana ihtiyacı olduğunu söyledi ve sen verir misin diye istedi. Ben de tabii kabul ettim. Çünkü kimseden para alıp engellemiyordu, gerçekten showu yapıyordu. Sonrasından 80 tl hesabıma para geldi. Ayşe karşı şahısla facebook üzerinden show yaptı. Daha sonrasında ben bu parayı ayşeye payfix üzerinden gönderdim çünkü benim de paparam yoktu. Ve gönderdiğim kişi de başka şahıslardı. Payfix üzerinden gönderdiğim şahıslar da razer gold denilen bir kod satıyorlardı o kod ile de bozdurup kendi papara hesabına ancak öyle alabiliyordu. Her neyse sonra bu şahıs ayşeyle sürekli sanal show yapıyor ve parasını benim ibanıma atıyordu. Ayşe bu şahsın sürekli para göndermek istediğini yani yardımcı olmak amacıyla kendi isteğiyle bir ihtiyacın var mı vs diyerek para göndermek istediğini iletiyordu çünkü hesabıma her gün neredeyse para girişi oluyordu bu şahıstan. Ayşe de artık bundan sıkıldığını tek başına bir şeyler başarmak istediğini söylüyordu. Bunların yazışmaların ekran görüntüleri bende mevcut.

Karşı şahsın da facebook üzerinden ayşeye yazdığı mesajlar mevcut. Ayşe bana gönderdi tüm bu ekran görüntülerini 2022 yılında konuşurken. Ne yapmalıyım diye soruyordu çünkü. Ben de bu kadar üstelemesinin arkasında kesin bir şeyler olabilir bu şahısın niyeti farklı dikkat et diyerek uyardım ve bu şahısla iletişimini kesmesini söyledim. Ayşe de bunu karşı şahısa söyleyince karşı şahıs çılgına dönmüş ve eğer konuşmayı kesersek evine kadar gelirim seni darp ederim, çıplak fotoğraflarını yayarım diyerek tehditte bulunmuş ve bütün bunların da ekran görüntüleri mevcut. Ki bu tehdit olayından önce de Ayşe bana şahsın şu aralar para durumu kötü ona borç verebilir misin diye benden rica etmişti ve ben de bu isteği kırmayarak o şahısa 5 kez olmak üzere banka üzerinden şahsın ibanına para göndermiştim. Tehdit olayından sonra da olaylar alevlendi tabii ve Ayşe de korktuğunu belirterek tamamen ayrılmayı söyledi. Şahıs bunun üzerine çılgına dönmüş vaziyette mesajlar atıp bekle kabusun olacağım diye mesajlar göndermiş. Bunlar da ekran görüntüsü olarak var. Daha sonrasında da şahıs ayşeyi engellemiş. Ve o aralar da ayşenin hastalığı vardı olaydan birkaç ay sonra da ben de uygulamayı sildiğim için aramızda bir muhabbet geçmedi. Zaten ayşenin numarası vs de yoktu. Sadece c2 üzerinden konuşuyorduk.

2 Hafta önce de bu konuyla ilgili karakoldan arandım ve tüm paralar benim hesabıma geldiği için ayşenin de bir iletişim numarası vs olmadığı için şüpheli olarak ifadem alındı. İfamde de gelen paraların sanal show yapılarak alındığını bir kısmının da karşı şahsın kendi isteği üzerine yardım amaçlı gönderdiğini, olayın dolandırıcılıkla ilgisi olmadığı ifade ettim. Şimdi sorularım şunlar
1-Gönderilen miktar 100 bin TL civarında. Ve tüm havaleler boş açıklamayla gönderildi. Yani açıklamada hiçbir şey yazılmıyor. Ve bu 8 ay boyunca neredeyse her gün parça parça sanal show+yardım amaçlı gönderildi. Buradan da bir zorlama olmadığını anlayabilirsiniz. Bu şahıs Gönderdiği paralar hakkında benden bir hak iddia edebilir mi?
2-Ayşe'nin hiçbir iletişim vs numarası olmadığı için ona ulaşılamazsa olay benim üstüme kalır mı? Benim bu olayda bir suçum olur mu?
3-Ve ifade verirken şüpheli ifade tutanağında ''OLAY ADI'' kısmı boş bırakılmıştı. Çok şaşırmıştım. Çünkü tüm şüpheli ifade tutanaklarında olay adı kısmıher zaman dolu oluyor. 1 sene önce bir aramayla ilgili ifadem alındığında da orada ''OLAY ADI'' kısmı doluydu. İnternetten baktığım tüm tutanaklarda da vardı bu kısım. Buradan savcının olayın dolandırıcılık olup olmadığına kanaat getiremediği için boş bırakıldığını söylemek doğru mu olur?
4-Ve ifade verirken de ben de eğer aksi bir talep var ise olayda yani şahıs dolandırıldığına dair bir mesaj atıldıysa ona zorla gönderildiyse ekran görüntülerini sunabilir yazdım. Tüm elimdeki ekran görüntülerini de dosyaya ekledim. Şahsa gönderdiğim paraların dekontlarını da ekledim. Şahsın elinde dolandırıldığına dair hiçbir mesajın olmadığını da biliyorum. Hepsinin kendi isteğiyle yaptığını da biliyorum. Yine de bir hak iddia edebilir mi?
5-Bu olay hukuki ihtilaf mıdır, dolandırıcılık mıdır?
Olayın akıbetiyle ilgili ne gibi şeyler olabilir ne karar verilebilir.

Saygıdeğer üstadlar ve bilgili ağabeylerim kardeşlerim konu hakkında bilgi yazarsa çok mutlu olurum.