Değerli arkadaşlar öncelikle hepinize selam.

Arkadaşlar 01 Nisan 2017 tarihinde almış olduğum evime 2 Nisan tarihinde taşındım. Taşındığım site sıfır olduğundan Ekim ayına kadar yönetime devredilmedi ve işler satış ofisi tarafından yürütüldü. Taşındıktan sonra 15 Nisan tarihinde tarafıma -ortak kullanım bedeli ve sıcak su hariç olmak üzere- 242 TL ısınma bedeli faturası (14 günlük) geldi. Bu süre zarfında sadece kontrol amaçlı kalorifer peteklerini 1 2 dakikalığına açtım ve ısındığını gördükten sonra da kapattım. "İlk faturadır olabilir" diyerek faturaya itiraz etmedim. 15 Mayıs tarihinde gelen fatura ise tarafıma -ortak kullanım bedeli ve sıcak su hariç olmak üzere- 188 TL ısınma bedeli faturası geldi. Bu süre zarfında ise kaloriferleri hiç yakmadım. Faturanın üzerinde herhangi bir iletişim numarası olmadığından kendi çabalarımla konuyu araştırmaya başladım. Sayacı üreten firmanın sitesini bulup sayacın özelliklerini inceledim. İstatistik bölümünde son 12 aya ait kullanım miktarının görülebildiğini görünce de sayacımı inceledim ve tüm aylardaki kullanım miktarlarımın "sıfır" olduğunu gördüm. Konuyu sayaç okuyucu firmaya ilettim. Herhangi bir sıkıntının olmadığı cevabını aldım. Daha sonra konuyu tüketici hakem heyetine yazdım. Hakem heyeti başkanı dünkü toplantıda "Sana 1 hafta süre. Müteahhit ile sayaç okuyucu firma arasında yapılan Kat mülkiyeti sözleşmesi örneğini getir. Orada ödeme ile ilgili bir madde olabilir." diyerek beni gönderdi. Gözlemime göre bu heyet tüketiciyi korumak yerine sindirmeye çalışıyor. 10-15 kişiyi bir odaya toplayıp başkan sırayla 10 dk dinliyor. Kelimeleri kursağınıza tıkıyor. Üyeler ise kendi hallerinde. Beni anlayan ya da anlamaya çalışan tek kişi yok üyelerden. Başkan kendi bildiğini okuyor.
Sorum şu arkadaşlar;
Kat mülkiyeti sözleşmesi diye bir sözleşme var mı? Kat Mülkiyeti Kanunu var. Konusu kanun olan bir metin sözleşme ile düzenlenebilir mi? Hadi oldu diyelim. Müteahhit ile firma arasında yapılan sözleşme beni bağlar mı? Kaldı ki ısınma konusu ile ilgili Kat Mülkiyeti Kanununun 42 nci maddesinin 4 üncü fıkrasına dayanak gösterilerek hazırlanmış olan "Merkezi Isıtma ve Sıhhi Sıcak Su Sistemlerinde Isınma ve Sıhhi Sıcak Su Giderlerinin Paylaştırılmasına İlişkin Yönetmelik" var. Bu hakem heyeti sizce ne yapmaya çalışıyor? Önümüzdeki hafta tekrar gideceğim. Dilimin ucuna gelenleri hakaret etmeden ama iğneleyecek şekilde söyleyeceğim. Herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım? Gerçekten bu durum içimde kaldı. Vatandaşı korumak yerine firmaları koruyor.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.