5271 sayılı ceza muhakemelri usul kanunu kamuoyunda da tartışıldığı üzere mini bir af kanunu...

Ancak bu affın hangi suçları kapsayıp kapsamadığına ilişkin çeşitli görüş farklılıkları var...
Benim sorularım şöyle olacak
1- Bu kanun askeri suçlarıda kapsıyor mu ? (emre itaatsizlikte ısrar)
2- Askeri suçlara atfen 5379 sayılı kanun çıkarıldı ve deniyorki bu kanunla askeri ceza kanununa göre yargılanan sanıklar 5271 sayılı kanundan yararlanamıyor. Bu ne kadar doğrudur?
3- 5271 sayılı kanun ile 5379 sayılı kanunların yürürlülük tarihlerini gözününe alacak olursak bu iki tarih aralığında işlenen suçlar ve alınan cezalar ne olacak...? Yani 5271 den yararlanacaklar mı ?

Ben askerliğimi Gaziantepte yaptım ve 2004 yılında terhis oldum..Terhisime 7-10 gün kala emre itaatsizlik suçundan mahkemeye verildim ve mahkeme yaklaşık bir sene sürmüş ve hakkımda askeri ceza kanunu 87/1 maddesinden 25 gün hapis cezası verilmiş.Karar tarafıma intikal eder etmez avukat aracılığı ile kararı temyiz ettik.Askeri Yargıtay'dan (2008) gelen cevapta ise bi nevi kararı onadığı yazıyor..Bunun üzerine askeri mahkeme bana celp yolladı ve 24.04.2008 tarihinde duruşma var. Lütfen yardım edin ne yapabilirim?